Spory wybór mieszkań do wynajęcia w najróżniejszych cenach jest oczywiście w większych miastach, choć serwis EURES ostrzega, że nawet w tych dużych – Lizbonie czy Porto – mogą być z tym problemy. Koszty zależą oczywiście od położenia lokum, jego standardu, wyposażenia, bliskości centrum, itd. Tylko w nielicznych przypadkach pracodawcy oferują pracownikom mieszkanie służbowe – najczęściej dzieje się tak, gdy pracownik jest jedynym w swoim rodzaju ekspertem, poszukiwanym od dawna specjalistą, który w ofertach pracy może przebierać. Zapewnione zakwaterowanie to także przywilej większości pracowników sezonowych, choć oczywiście standard tego typu mieszkań tymczasowych może być co najmniej średni.
W przypadku wyjazdu na dłuższy okres (jeśli nie mamy w Portugalii znajomych, którzy załatwią nam jakiekolwiek lokum) możemy zatrzymać się w którymś z hoteli i już na miejscu szukać odpowiedniego mieszkania do wynajęcia. Przydatna w tym celu będzie na pewno lokalna prasa bądź ogłoszenia zamieszczane w Internecie. Można także skorzystać z usług biur nieruchomości (Agęncias Imobiliarias).
Dla własnego bezpieczeństwa i spokojnego snu, podpisz z wynajmującym stosowną umowę, w której znajdą się informacje między innymi o tym, po czyjej stronie leżeć będzie odpowiedzialność za ewentualne zniszczenia bądź awarie w mieszkaniu. Najprawdopodobniej będziesz musiał wpłacić kaucję w wysokości miesięcznego czynszu. Okres wypowiedzenia najmu wynosi zazwyczaj miesiąc, choć oczywiście zależy od indywidualnej umowy z właścicielem lokum.
W Lizbonie wynajęcie jedno lub dwupokojowego mieszkania to wydatek rzędu 500-1000 euro miesięcznie, cztery pokoje kosztują zaś 1250-1500 euro (dane: EURES).
Jeśli zamierzasz pozostać w Portugalii krócej niż trzy miesiące, do szczęścia potrzebny Ci będzie jedynie ważny paszport. W przypadku, gdy pobyt przekroczy 90 dni, będziesz musiał się postarać o tymczasowe pozwolenie na pobyt w Senico de Estrangeiros e Fronteiras. By je uzyskać, musisz – oprócz paszportu – przygotować dwa zdjęcia i kontrakt pracowniczy bądź obietnicę zatrudnienia, podpisaną przez Twojego przyszłego szefa.
W przypadku, gdy Twój pobyt w Portugalii ma przekroczyć rok, musisz zwrócić się o pozwolenie na pobyt stały, wydawane na co najmniej pięć lat. Jak podaje serwis EURES, odpowiedź odmowną na wniosek o wydanie pozwolenia na pobyt w Portugalii możesz uzyskać wtedy, gdy stanowisz zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego bądź z powodów zdrowotnych (chodzi o groźne choroby typu cholera czy zapalenie płuc).
Mieszkanie w Portugalii
Obowiązek meldunkowy: w przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni
Karta pobytu: do nabycia w Servico de Estrangeiros e Fronteiras
Dokumenty: ważny paszport, dwa zdjęcia, kontrakt pracowniczy bądź obietnica zatrudnienia z podpisem potencjalnego szefa
Możliwości zamieszkania: wynajem, hotel, schronisko młodzieżowe, w miastach uniwersyteckich – akademik, pole namiotowe, kemping
Koszty: w stolicy dwupokojowe mieszkanie kosztować może do 1000 euro, cztery pokoje – do 1500 euro
Leave a Reply