Jak się zarabia w Szwecji? Zdecydowanie więcej niż w Polsce, ale – jak podkreślam w części „mieszkaniowej” – życie tam kosztuje, i to słono. Każdy ma oczywiście inne potrzeby, jednak na pewno trzeba się przygotować na spore wydatki na utrzymanie. Szwedzi nie ustalili pojęcia płacy minimalnej (choć niektóre źródła wspominają o kwocie 160 euro za godzinę), a każdy sektor tamtejszej gospodarki kieruje się w sferze płac własnymi prawami. Najwięcej oczywiście zarabia wysoko wykwalifikowana kadra oraz wszelkiego rodzaju specjaliści – od architektów i prawników po lekarzy i inżynierów.
Jak pisze EURES, szwedzki rynek pracy jest średnio sprawiedliwy wobec kobiet, co oznacza, że różnice w zarobkach między nimi a mężczyznami są zazwyczaj spore. Większość Szwedek zarabia jednak mniej, ponieważ pracuje na pół etatu (potem zapewne poświęca się rodzinie). Podając kwoty z 2000 roku EURES pisze, że przeciętny Szwed, pracując w pełnym wymiarze godzin, zarabiał ok. 2100 euro przy jednoosobowych kosztach utrzymania (bez zakwaterowania) wynoszących 582 euro. W sektorze publicznym Szwed jako urzędnik państwowy zarabiał w 2000 roku ok. 2170 euro miesięcznie, jako urzędnik okręgowy – 2120 euro, zaś miejski – 1740 euro.
Mieszkanie w Szwecji
Według serwisu EURES najtrudniej jest znaleźć mieszkanie w Sztokholmie. Ze względu na wysokie koszty najlepiej od razu odpuścić sobie szukanie lokum w centrum miasta i udać się na przedmieścia. Identycznie należy działać we wszystkich większych szwedzkich miastach. Najlepiej jest przeglądać ogłoszenia w miejscowej prasie bądź zdać się na pomoc agentów nieruchomości. Można również znaleźć odpowiednie strony w Internecie bądź poprosić o pomoc przyszłego szwedzkiego szefa. EURES pisze, że mieszkania do wynajęcia mają w Szwecji zazwyczaj wysoki standard. W najlepszej sytuacji są lekarze, ponieważ im zazwyczaj strona szwedzka oferuje zakwaterowanie.
Nie da się ukryć, że Szwecja to bardzo drogi kraj. Drogie są nawet pokoje w studenckich akademikach – dla przykładu pokój jednoosobowy ze wspólną kuchnią może kosztować nawet do 3 tys. koron szwedzkich miesięcznie, apartament zaś – do 5 tys. koron. Zwykłe mieszkanie – ok. 2-3 tys. koron. W przypadku dłuższego pobytu w Szwecji najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie większego mieszkania do spółki z innymi pracownikami z zagranicy i dzielenie się kosztami.
Orientacyjne ceny w Szwecji:
- mieszkanie – 2000 – 7000 SEK miesięcznie, w zależności od miasta i standardu
- wizyta u lekarza – 150 SEK
- doba szpitalna – 100 SEK
- litr mleka – 8 SEK
- płatki kukurydziane – 30 SEK
- 1 kg mięsa świeżego – 50 – 150 SEK
- 1 kg drobiu świeżego – 30 – 80 SEK
- 1 kg sera – 50 – 80 SEK
- masło (500g) – 20 SEK
- ryż – 30 SEK
- 10 jaj 20 SEK
- makaron – 12 sek
- prasa – 10 – 15 SEK
3 Responses to “Zarobki i koszty życia w Szwecji”
Leave a Reply