W Szwecji zeznanie podatkowe można składać przez SMS

Rozliczenie podatkowe dokonane jednym SMS-em… Marzenia nie z tej dekady? Może w Polsce, ale nie w Szwecji, gdzie podatnicy mogą w ten sposób rozliczać się z fiskusem już od 5 lat.

W Szwecji złożenie deklaracji podatkowej przez komórkę nie należy do trudnych czynności. W treści SMS-a należy wpisać jedynie swój numer ubezpieczenia społecznego oraz specjalny kod bezpieczeństwa, który wcześniej wysyłany jest do podatnika tradycyjną pocztą. Taką wiadomość należy wysłać pod numer urzędu podatkowego.

Obsługą podatników oraz ich rozliczeniem zajmuje się Skatteverket. Jednostka ta posiada wszelkie dane dotyczące podatników niezbędne do złożenia deklaracji. Pochodzą one z zeznań dotyczących zarobków, zaciągniętych kredytów, majątku itp. składanych w styczniu m.in. przez banki, pracodawców oraz instytucje finansowe.

Opisywane rozwiązanie pomimo niewątpliwej wygody i oszczędności czasu posiada istotny minus. Decydując się na rozliczenie SMS-em oraz akceptując wszelkie obliczenia pracowników Skatteverket, podatnicy rezygnują z ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku.

Mieszkańcy Szwecji, którzy chcą otrzymać zwrotu podatku lub mają skomplikowaną sytuację podatkową, np. prowadzą własną firmę, muszą już ręcznie wypełnić zeznanie podatkowe online na stronach Skatteverket. W tym przypadku do autoryzacji użytkownika służy podpis cyfrowy. Według danych podanych przez CNET News, taki certyfikat może być przechowywany na dysku twardym bądź w chipie karty płatniczej.

Warto zaznaczyć, że wspomniany certyfikat pozwala na dostęp do innych usług, np. krajowego rejestru samochodów bądź np. wydanie pozwolenia dla właściciela restauracji.

Polsce daleko do możliwości oferowanych w Szwecji, jednak jesteśmy na dobrej drodze. 7 kwietnia 2009 r. Prezydent RP – Lech Kaczyński – złożył podpis pod odpowiednią ustawą, a 2 dni później udostępniono możliwość składania PIT-37 online. Z możliwości tej skorzystało już przeszło 10 tys. podatników, o czym DI informowało w artykule 10 tys. PIT-27 już wysłane.


Źródło:
CNET News, Dziennik Internautów

Przemysław MugeńskiZobacz podobne

 • Legalna praca w Szwecji, formalności
 • Zarobki i koszty życia w Szwecji
 • Praca w Szwecji
 • Szwecja
 • Jak wypełnić PIT i rozliczyć się z zarobków
 • Legalna praca w Irlandii, formalności
 • Dania
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 0