Praca w Szwecji

Szwecja jest dla Polaków krajem o tyle atrakcyjnym, że – po pierwsze – nie wprowadziła okresu przejściowego na zatrudnianie cudzoziemców, a – po drugie – intensywnie poszukuje rąk do pracy. Główny szwedzki problem polega na fakcie, iż tamtejsze społeczeństwo nie przejmuje się zbyt niskim przyrostem naturalnym. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że ludzie się starzeją, zwalniają kolejne miejsca pracy, a nowego narybku kadrowego jest w Szwecji jak na lekarstwo.

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w ciągu najbliższego dziesięciolecia do Szwecji wyjedzie od 12 do 102 tys. Polaków. Tuż po poszerzeniu Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, w tym również o nasz kraj, Szwecja znalazła się w gronie tych państw, do których najliczniej zaczęli wyjeżdżać nasi rodacy. Nic dziwnego. Do Szwecji można bowiem udać się w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy stałej, ale też zajęć sezonowych, takich jak zbiór owoców (w tym leśnych) czy praca na tamtejszych farmach.

W przypadku zatrudnienia krótkoterminowego, czyli do maksymalnie 90 dni, nie trzeba mieć ani zezwolenia, ani też zapewnionego miejsca pracy jeszcze w Polsce. Wystarczy spakować walizkę, udać się do Szwecji i już na miejscu szukać swego szczęścia. Gdy okres zatrudnienia ma jednak przekroczyć wspomniane 90 dni, należy w tamtejszym urzędzie migracji uzyskać stosowne zezwolenie na pobyt. Do wniosku o taki dokument należy dołączyć kontrakt podpisany ze szwedzkim pracodawcą.

Kto ma szansę na pracę w Szwecji?

Jakich pracowników poszukują Szwedzi? Najbardziej zależy im na kadrze medycznej, a więc na lekarzach różnych specjalizacji i pielęgniarkach, zatrudnianych w szpitalach, ośrodkach zdrowia i domach opieki społecznej. Medycy muszą spełnić jednak wiele warunków – świetnie znać szwedzki lub angielski, dodatkowo zdać w Szwecji egzamin państwowy z języka obcego oraz mieć określone doświadczenie zawodowe (lekarze I stopnia – co najmniej pięć lat praktyki). Czy taki wysiłek się opłaca? Zdecydowanie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż podstawowe zarobki lekarzy w Szwecji (bez dodatkowych dyżurów) wahają się w granicach od 10 do 20 tys. zł. Medycy mogą ponadto liczyć na całkiem niezłe świadczenia socjalne.

Duże szansę znalezienia pracy w Szwecji mają władający językiem obcym eksperci branż takich, jak choćby informatyczna czy komunikacyjna. Poszukiwani są naukowcy i nauczyciele (w tym kadra akademicka), ale też pracownicy fizyczni, na przykład do sektora budowlanego. Szerokie pole do popisu mają malarze, tynkarze, hydraulicy, spawacze czy monterzy. Przydadzą się również kucharze, kierowcy, mechanicy samochodowi, sprzątaczki oraz-jak już wspomniałam – pracownicy sezonowi. Osoby, które w Szwecji chciałyby zbierać truskawki czy runo leśne, nie muszą znać języka obcego.

Legalna praca w Szwecji, formalności

Szwedzi nie wprowadzili okresu przejściowego na zatrudnianie Polaków czy obywateli innych nowo przyjętych krajów członkowskich. W praktyce oznacza to tyle, że możesz jechać do Szwecji i szukać pracy, a gdy już ją znajdziesz, przysługiwać Ci będą identyczne prawa, jak Twoim szwedzkim współpracownikom. Masz ponadto prawo do zarejestrowania się w szwedzkim „pośredniaku”. Dodatkowo, jeśli jesteś bezrobotnym z prawem do polskiego zasiłku, możesz wyjechać do Szwecji z formularzem E303 i szukać zajęcia przez trzy miesiące, nadal otrzymując zapomogę. Gdy przepracujesz w Szwecji co najmniej rok i z jakichkolwiek powodów zostaniesz zwolniony, będziesz mieć prawo do tamtejszego zasiłku – państwo zapłaci nie tylko za utrzymanie, ale i mieszkanie (gdy przedstawisz odpowiednie rachunki).

Oferty pracy, ogłoszenia czyli..

Gdzie szukać pracy w Szwecji? Jeśli nie znajdziesz zatrudnienia przed wyjazdem, na przykład przez biuro pośrednictwa pracy, spróbuj szczęścia na miejscu. Zajrzyj do tamtejszych „pośredniaków”, funkcjonujących pod nazwą arbetsformedlingar. Znajdziesz w nich nie tylko oferty pracy, ale także fachową pomoc ekspertów (choć priorytetowo traktowani są Szwedzi, a nie pracownicy z innych krajów). Jak pisze serwis EURES, szwedzki urząd pracy wydaje dla bezrobotnych dwie specjalistyczne gazety: „Platsjournalen” oraz „Nytt Jobb”. Ogłoszenia o naborze kandydatów do pracy publikuje również szwedzka prasa, na przykład najpopularniejszy dziennik „Dagens Nyheter”, ale też „Svenska Dagbladet” czy „Dagens Industri”.

Jak znaleźć pracę w Szwecji

EURES (który sam publikuje setki ogłoszeń ze Szwecji) radzi, by zostawić swój życiorys w którejś z internetowych baz zatrudnienia, na przykład The Vacancy Bank lub The Jobseeker Bank. Nie zaszkodzi samemu przejść się od firmy do firmy i – najlepiej bezpośrednio u osoby zajmującej się rekrutacją – zostawić swoje CV. Można ponadto udać się na organizowane chociażby przez uczelnie wyższe targi pracy bądź zasięgnąć języka w szwedzkich izbach handlowych.

Zwróć jednak uwagę, że teoria teorią, a w praktyce może być nieco ciężej. Spotkałam się z opiniami, według których wyjazd do Szwecji „w ciemno” to niepotrzebne ryzyko, szczególnie w przypadku osób, które nie znają bądź słabo posługują się językiem angielskim czy szwedzkim. Poszukaj więc pracy będąc jeszcze w Polsce, bowiem koszty utrzymania w Szwecji są na tyle wysokie, iż – jeśli nie znajdziesz zatrudnienia w rozsądnym czasie – Twój wyjazd może stać się co najmniej nieopłacalny.



Zobacz podobne

  • Legalna praca w Szwecji, formalności
  • W Szwecji zeznanie podatkowe można składać przez SMS
  • Zarobki i koszty życia w Szwecji
  • Szwecja
  • Dania
  • Jak rozliczyć się z dochodów zagranicznych
  • Written by:

    Leave a Reply

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 3 + 6