Szwecja

Do położonej nad Morzem Bałtyckim Szwecji należą wyspy Gotlandia i Olandia, jak również wiele wysp przybrzeżnych. Za sąsiadów Szwecja ma Norwegię i Finlandię, a jej krajobraz jest bardzo urozmaicony-od nizin po góry. Na południu kraju jest ciepło, na północy zaś chłodno i podbiegunowe W styczniu w Sztokholmie notuje się średnio -3°C, zaś w lipcu 18°C. Nie da się ukryć, że jest to jeden z zimniejszych krajów Europy.

Większość Szwedów zatrudniona jest w sektorze usług, nieco mniej w przemyśle i najmniej w rolnictwie. Dominuje górnictwo (wydobycie różnego rodzaju rud, ale też złota) oraz leśnictwo. Szwedzi czerpią korzyści między innymi z sektorów: maszynowego, samochodowego, stoczniowego czy chemicznego, choć najbardziej znany jest chyba szwedzki przemysł drzewny, a co za tym idzie – tamtejsze meble.

Szwedzcy farmerzy nie mają niestety zbyt sprzyjających warunków do uprawy, dlatego skupili się głównie na hodowli, nie tylko tradycyjnego bydła czy trzody chlewnej, ale również reniferów. Szerokie pole do popisu mają szwedzcy rybacy, którzy łowią śledzie, makrele i dorsze. Szwedzkie produkty wysyłane są głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Norwegii.

Powierzchnia: 450 tys. km2

Podział administracyjny: dwadzieścia jeden okręgów

Ustrój: wielopartyjna monarchia konstytucyjna z jednoizbowym parlamentem

Stolica: Sztokholm (751 tys. mieszkańców)

Główne miasta: Goteborg, Malmo, Uppsala, Linkoping

Liczba ludności: 8,8 min

Grupy etniczno-rasowe: Szwedzi (90,8%), Finowie (2,4%), Lapończycy (1,7%)

Religie: luteranie (88,9%), katolicy (1,7%), zielonoświątkowcy (1,1%)

Język urzędowy: szwedzki

Waluta: 1 korona szwedzka = 100 oreZobacz podobne

 • Kto znajdzie pracę w Belgii?
 • Praca w Szwecji
 • Praca sezonowa za granicą
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Zarobki i koszty życia w Szwecji
 • Unijne możliwości pracy za granicą
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 5 + 5