Sprawdź, ile kosztują studia w Niemczech albo Hiszpanii. Studiowanie w krajach UE jest dziś znacznie prostsze niż jeszcze kilka lat temu.
Instytucja Eurodesk Polska z Warszawy przygotowała raport, w którym opisano warunki studiowania na europejskich uczelniach. Chcesz wiedzieć, jak wyglądają studia w Europie, ile wynosi czesne w poszczególnych krajach, czy trudno o indeks na zachodnich uczelniach? Przeczytaj poniższy tekst, a poznasz odpowiedź na tea, irlandia, hiszpania, niemcy, norwegia, austria, belgia, wło pytania!
Niemcy
Matura, to przepustka na większość kierunków. Rekrutacja jest trzy kierunkowa.
O przyjęcie na studia można ubiegać się na wybranej uczelni: Za pośrednictwem Stowarzyszenia Uni-Assist, które zrzesza 70 szkół wyższych (www.uni-assist.de). Za pośrednictwem ZVS – centralnego urzędu do spraw przydzielania miejsc na studia, dotyczy to kierunków, na których jest konkurs świadectw.
Potrzebne dokumenty: świadectwo z tłumaczeniem przysięgłym, ksero dowodu lub paszportu, formularz aplikacyjny ze strony wybranej uczelni. Dokumenty na semestr letni są przyjmowane do 15 stycznia, na zimowy do 15 lipca.
Austria
O przyjęciu na studia decydują wyniki polskiej matury. Rekrutacja obywa się dwa razy w roku (do 1 lutego oraz do 1 września). Wnioski aplikacyjne są dostępne na stronach uczelni. Potrzebne dokumenty: ksero paszportu, certyfikat potwierdzający znajomość niemieckiego, świadectwo dojrzałości. Wysokość czesnego jest ustalana co roku. W ub. roku wynosiła 363 euro za semestr.
Francja
Egzaminy wstępne są w tzw. Grandes Ecoles – prywatnych, renomowanych uczelniach wyższych. Na uniwersytety państwowe egzaminów nie ma, wystarczy polska matura.
Najpierw odbywa się wstępna kwalifikacja w Instytucie Francuskim (w konsulacie lub w ambasadzie francuskiej) w Polsce. Konieczna jest znajomość francuskiego! (Certyfikat DELF drugiego stopnia albo zaliczenie egzaminu na francuskiej uczelni).
Na państwowych uczelniach studia są bezpłatne. Można starać się o stypendium. Najlepiej zrobić to jeszcze w Polsce. Pośredniczy w tym ambasada Francji.
Włochy
Rekrutacja odbywa się od września do końca października. Wnioski aplikacyjne są na stronie www Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Świadectwo maturalne trzeba poświadczyć w kuratorium oświaty oraz w biurze legalizacji MSZ. Dokumenty przekłada tłumacz przysięgły, trzeba je jeszcze poświadczyć w konsulacie.
Wymagana jest znajomość włoskiego – certyfikat CILS lub egzamin na włoskiej uczelni.
Opłata za studia zależy od dochodu rodziny studenta. Średnio wynosi ok. 850 – 1000 euro rocznie. Można starać się o stypendia socjalne.
Hiszpania
Kandydaci na studia z krajów UE muszą przedstawić świadectwo dojrzałości. Dokumenty potrzebne do starania się o przyjęcie na studia są na stronie www.uned.es/acceso.ue Szczegółowych informacji udzielają uniwersyteckie biura ds. zagranicznych studentów.
Wymagany jest certyfikat językowy DELE. Koszty nauki to 400 – 600 euro rocznie. Stypendia przyznaje m.in. Instytut Cervantesa oraz poszczególne uczelnie.
Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia (Skandynawia)
Nauka jest bezpłatna, ale studenta czekają spore koszty utrzymania.
Rekrutację uczelnie prowadzą indywidualnie. Wymagane jest świadectwo dojrzałości przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Wykłady na wielu kierunkach są po angielsku! Stypendiów udziela m.in. Instytut Szwedzki. O pomoc materialna można ubiegać się także na uczelniach.
Belgia, Holandia, Luksemburg
Uczelnie prowadza nabór we własnym zakresie. Składa się dokumenty i czeka na wyniki. Potrzebne będzie tłumaczenie przysięgłe świadectwa dojrzałości.
W Holandii i flamandzkiej części Belgii większość kursów jest po niderlandzku. By na nie uczęszczać trzeba zdać egzamin państwowy z tego języka II stopnia. Na niektórych kierunkach zajęcia są po angielsku.
W walońskiej części Belgii oraz w Luksemburgu studiuje się w języku francuskim.
Czesne: w Luksemburgu nie ma opłat, w Holandii – od 1,5 tys. euro rocznie, w Belgii – ok. 1 tys. euro za semestr.
Autor: Ewa Kurzyńska
2 Responses to “Ile kosztują studia w Europie?”
Leave a Reply