Idealnym rozwiązaniem byłoby znalezienie pracy i mieszkania jeszcze przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii. Zalet takiej opcji wymieniać chyba nie trzeba – przede wszystkim zaoszczędziłoby to nerwów związanych z poszukiwaniem odpowiedniego zajęcia, ale też nieco pieniędzy (gazety przecież kosztują, tak samo bilety na komunikację miejską, którą trzeba by się poruszać od jednego pracodawcy do drugiego).
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zwrócenie się o pomoc do znajomych przebywających już w Wielkiej Brytanii (o ile oczywiście ma się na Wyspach znajomych). Przed wyjazdem można też przejrzeć oferty w Internecie, na stronach agencji mieszkaniowych bądź w internetowych wydaniach brytyjskich gazet. Da to nam wstępny obraz kosztów w kategorii „cztery kąty”. Już na miejscu, dokładnie czytać należy ogłoszenia wywieszane na tablicach na przykład przy wszystkich stacjach metra.
Londyn potwornie drogi
Jeśli chodzi o mieszkania, najdrożej jest oczywiście w Londynie – wynajęcie kawalerki na własną rękę to wydatek rzędu 500 funtów miesięcznie, a więc ponad trzy razy tyle, ile płaci się za przeciętne jednopokojowe mieszkanie w średnio ciekawej części Warszawy. W innych miastach niż Londyn, za kawalerkę płaci się ok. 250-300 funtów, co również stanowi kwotę niebagatelną, choć pamiętajmy, że zarobki w Wielkiej Brytanii są zdecydowanie wyższe niż w Polsce.
Generalnie jednak dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania kilkupokojowego do spółki z innymi pracownikami czy studentami z Polski. Jeśli liczyć, że za trzypokojowe mieszkanie właściciel zażąda w Londynie 1000 funtów, to „na głowę” (wersja trzy osoby) wyjdzie nieco ponad 330 funtów, zaś w przypadku wynajęcia takiego mieszkania w sześć osób -trochę ponad 160 funtów.
Według poświęconego życiu w brytyjskiej stolicy serwisu internetowego Londynek (www.londynek.net) średnio za miejsce w pokoju jednoosobowym płaci się od 60 funtów tygodniowo plus dodatkowo kilka funtów za media.
Przykładowe ceny w Londynie (za www.londynek.net)
- 1 kg ryżu – 55 p
- 1 kg cukru – 63 p
- 1 kg żółtego sera – 2,88 Ł
- 6 jajek – 50 p
- 1 kg kurczaka – 2.00 Ł
- 1 l soku jabłkowego – 42 p
- 1 l szamponu – 34 p
- 125 ml pasty do zębów – 47 p
W przypadku wynajmowania mieszkania przez agencję czy też od prywatnego właściciela, płaci się zazwyczaj kaucję, czyli równowartość dwutygodniowego lub miesięcznego czynszu. Niezależnie od tego, czy najemcą jest biuro, czy osoba prywatna, koniecznie trzeba podpisać umowę – tak na wszelki wypadek, by po kilku dniach nie znaleźć się nagle z bagażami na „zielonej trawce”.
Pamiętaj również, że na początek potrzebne Ci będą przedmioty codziennego użytku
- podstawowy zestaw naczyń, ale najprawdopodobniej też śpiwór i własna pościel. Waga Twojej walizki na pewno będzie przez to większa, jednak- biorąc pod uwagę brytyjskie ceny
- lepiej dźwigać niż przepłacać.
Mieszkanie w Wielkiej Brytanii
Rejestracja: w Home Office (Worker Registration Scheme) w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy w Wielkiej Brytanii
Dokumenty: odpowiedni formularz, kontrakt lub obietnica zatrudnienia podpisana przez pracodawcę, ważny paszport lub dowód osobisty, zdjęcia paszportowe
Możliwości zamieszkania: wynajem, najlepiej w kilka osób
Koszty: dwa pokoje w Manchesterze – ok. 450 funtów, w Edynburgu – ok. 600 funtów,
w Londynie – 800 funtów
Leave a Reply