Własna firma, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii

Jeśli zamiast pracować na cudze konto i podporządkowywać się decyzjom szefa wolisz zarobkowanie na własną rękę, możesz w Wielkiej Brytanii założyć własną firmę. Podstawowy warunek jest oczywiście taki, że musisz po pierwsze mieć dobrze przemyślany bizne-splan, po drugie zaś nieco pieniędzy na rozwinięcie interesu. Brytyjska biurokracja jest w tym przypadku bardzo łagodna – jako osoba podlegająca pod kategorię „samozatrudnienie” nie musisz się bowiem rejestrować w Worker Registration Scheme. Pamiętaj jednak, że jeśli interes – odpukać! – nie wypali, a Ty będziesz chciał zostać w Wielkiej Brytanii, czeka Cię przeprawa przez biurokrację.

Będziesz bowiem musiał udowodnić, iż stać Cię na utrzymanie w okresie, gdy będziesz szukać innej pracy bądź inwestować w nową firmę. Jeśli po likwidacji własnego interesu zatrudnisz się u innego pracodawcy, podlegać będziesz zwyczajnej procedurze rejestracji w Worker Registration Scheme. Szczegółowych informacji odnośnie zakładania firmy w Wielkiej Brytanii szukaj w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej (British-Polish Chamberof Commerce).

Podatki w Wielkiej Brytanii

Podatek dochodowy: 0% (zarobki do 4615 funtów rocznie), 10% (4616 – 6535 funtów), 22% (6536 – 34515 funtów) lub 40% (powyżej 34516 funtów)

Zwrot podatku dochodowego: nadpłacony podatek można odzyskać do sześciu lat wstecz (należy mieć w tym celu wystawiane przez brytyjskiego pracodawcę formularze: rozliczenie roczne P60 lub rozliczenie końcowe P45 bądź tygodniowe rozliczenie wypłaty, tzw. payslip)

Podatek VAT: 17,5% (nie obejmuje przykładowo artykułów dziecięcych)

Podatek miejski: standardowo od 80 do 120 funtów miesięcznieZobacz podobne

 • Własna firma w Belgii (działalność gospodarcza)
 • Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech
 • Działalność gospodarcza w Luksemburgu
 • Praktyki w Wielkiej Brytanii
 • Legalna praca w Wielkiej Brytanii, formalności
 • Koszty życia w Wielkiej Brytanii
 • Oferty pracy, ogłoszenia w Wielkiej Brytanii
 • Written by:

  One Response to “Własna firma, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii”

  1. 25-04-2009 at 12:05, Daniel says:

   WITAM. Planuje zrobic interes w anglii mianowicie zakupic nowa koparko-ladowarke jcb4cx i tam pracowac na niej. Moze ktos mi w tym pomoc. np z kontraktem na w/w maszyne . Dziekuje z gory

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 1