Własna firma w Belgii (działalność gospodarcza)

Jeśli znalazłeś w Belgii niszę, którą mógłbyś wypełnić świadczonymi przez Twoją firmę usługami, spróbuj szczęścia zakładając np. spółkę jednoosobową. Formalności do dopełnienia jest sporo, więc starania o rejestrację zacznij odpowiednio wcześnie. Przede wszystkim – gdy już stworzysz biznesplan – postaraj się w ambasadzie Belgii o wizę pobytową.

Do szczęścia potrzebne Ci będzie następnie zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej (wydawane przez Ministerstwo Klas Średnich i Rolnictwa Belgii). Z zezwoleniem dopisz się do rejestru handlowego bądź rzemieślniczego oraz kasy ubezpieczeń społecznych, zgłoś się także do biura kontroli VAT i zakładu ubezpieczeń wzajemnych. Myślisz, że to już koniec? Niestety. Potrzebne Ci będzie jeszcze konto, oczywiście założone w banku belgijskim.

Podobnie jak rząd austriacki, również belgijski na pewne rodzaje działalności gospodarczej wymaga dodatkowych dokumentów. W przypadku Belgii są to osobne zezwolenia chociażby dla taksówkarzy czy agentów nieruchomości. Jeśli jesteś szczególnie zainteresowany prowadzeniem własnej firmy w Belgii, skontaktuj się – na przykład przez Internet – z tamtejszą Radą Handlu Zagranicznego (www.obcebdbh.be).

Belgijskie podatki

Podatek dochodowy: 39% (stawka podstawowa przy dochodach powyżej 90 tys. euro rocznie), 36% lub 28% (możliwe stawki przy niższych dochodach)

Podatek dochodowy od osób fizycznych: stawka progresywna od 25% do 55%

Podatek VAT: 21 % (stawka podstawowa), 6% lub 1 % (stawki ulgowe)Zobacz podobne

 • Własna firma, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii
 • Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech
 • Działalność gospodarcza w Luksemburgu
 • Kto znajdzie pracę w Belgii?
 • Praca jako Au pair, czyli opiekunka w Belgii
 • Praca jako urzędnik w Belgii (Brukseli)
 • Legalna praca w Belgii – formalności, mieszkanie
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 3