Jeśli znalazłeś w Belgii niszę, którą mógłbyś wypełnić świadczonymi przez Twoją firmę usługami, spróbuj szczęścia zakładając np. spółkę jednoosobową. Formalności do dopełnienia jest sporo, więc starania o rejestrację zacznij odpowiednio wcześnie. Przede wszystkim – gdy już stworzysz biznesplan – postaraj się w ambasadzie Belgii o wizę pobytową.
Do szczęścia potrzebne Ci będzie następnie zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej (wydawane przez Ministerstwo Klas Średnich i Rolnictwa Belgii). Z zezwoleniem dopisz się do rejestru handlowego bądź rzemieślniczego oraz kasy ubezpieczeń społecznych, zgłoś się także do biura kontroli VAT i zakładu ubezpieczeń wzajemnych. Myślisz, że to już koniec? Niestety. Potrzebne Ci będzie jeszcze konto, oczywiście założone w banku belgijskim.
Podobnie jak rząd austriacki, również belgijski na pewne rodzaje działalności gospodarczej wymaga dodatkowych dokumentów. W przypadku Belgii są to osobne zezwolenia chociażby dla taksówkarzy czy agentów nieruchomości. Jeśli jesteś szczególnie zainteresowany prowadzeniem własnej firmy w Belgii, skontaktuj się – na przykład przez Internet – z tamtejszą Radą Handlu Zagranicznego (www.obcebdbh.be).
Belgijskie podatki
• Podatek dochodowy: 39% (stawka podstawowa przy dochodach powyżej 90 tys. euro rocznie), 36% lub 28% (możliwe stawki przy niższych dochodach)
• Podatek dochodowy od osób fizycznych: stawka progresywna od 25% do 55%
• Podatek VAT: 21 % (stawka podstawowa), 6% lub 1 % (stawki ulgowe)
Leave a Reply