Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech

Jest jeszcze jedna możliwość- samozatrudnienie. Niemiecki rząd dość przychylnie patrzy na obcokrajowców, którzy chcieliby otworzyć własną działalność gospodarczą. Jeszcze większą przychylnością cieszyć się będą te osoby, które w biznesplanie zaznaczą, iż ich zamiarem jest stworzenie miejsc pracy dla obywateli Niemiec. Co jeszcze można zrobić, by było łatwiej? Zarejestrować własną firmę w Polsce, wyjechać do Niemiec i pracować u tamtejszego szefa, ale na zasadzie świadczenia usług. Pozytywna strona tego rozwiązania jest taka, że niemiecki pracodawca nie musi starać się o zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca, bo przecież wcale go nie zatrudnia, a jedynie „kupuje usługi”.

Problemem w tym przypadku może być fakt, iż jest to opcja dla osób potrafiących stawić czoła biurokracji, odważnych, samodzielnych i zaradnych. Założenie własnej firmy wiąże się bowiem z koniecznością dopełnienia wielu żmudnych procedur. W przypadku założenia działalności gospodarczej w Polsce, oprócz formalności lokalnych, trzeba będzie jeszcze zalegalizować działalność w Niemczech – między innymi wpisać się do tamtejszej izby rzemieślniczej i ewidencji gospodarczej, uzyskać zgodę urzędu ds. cudzoziemców i zameldować się. Niemcy ponadto stworzyli listę zajęć znajdujących się pod szczególną ochroną i do których dostęp może być z tego względu utrudniony. W spisie znalazły się między innymi usługi budowlane oraz sprzątanie.

Zacznij od rekonesansu

Jeśli planujesz zarejestrować działalność gospodarczą i pracować w Niemczech na własny rachunek, musisz najpierw rozpoznać rynek. Chodzi bowiem o to, by znaleźć taką niszę, którą mógłbyś wypełnić świadczonymi usługami (mowa oczywiście o przypadku, gdy przed wyjazdem nie masz umowy z pracodawcą, który będzie te usługi kupował). Jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy, możesz zdać się na pomoc niemieckiego agenta, który sam dokona rozpoznania rynku i powiadomi Cię o wynikach, oczywiście za odpowiednią opłatą.

W Niemczech możesz działać na zasadzie spółki, chociażby z ograniczoną odpowiedzialnością, możesz też otworzyć oddział własnej firmy, jeśli oczywiście taką posiadasz. W tym przypadku jednak koszty są znacznie większe, bowiem potrzebny Ci będzie nie tylko kapitał zakładowy (spółka z o.o. – 25 tys. euro), ale też siedziba i odpowiednia ilość gotówki na rozruch. Szczegółowych informacji na ten temat udziela na przykład Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (www.ihk.pl). I jeszcze jedna ważna informacja: Polska podpisała z Niemcami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania; oznacza to, że podatek od zarobku u niemieckiego pracodawcy odprowadzasz tylko w Niemczech.Zobacz podobne

 • Własna firma w Belgii (działalność gospodarcza)
 • Własna firma, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii
 • Działalność gospodarcza w Luksemburgu
 • Zarobki w Niemczech
 • Kto ma szansę na pracę w Portugalii ?
 • Praca w Niemczech przy zbiorze szparagów – znów się opłaca
 • Mieszkanie w Niemczech
 • Written by:

  One Response to “Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech”

  1. 25-08-2010 at 20:03, Maciej says:

   Mam pytanie w Polsce mam własna działalność (kwiaciarnie) a chce legalnie pracować w Niemczech w sektorze budowlanym i chciałbym założyć tu firmę jedno osobową. czy będzie to kolidować z firmą w Polsce i jak to najlepiej rozwiązać ????

   proszę o pomoc :D

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 9