Gdzie szukać pracy w Wielkiej Brytanii? Unijne prawo zabrania pobierania opłat za pośredniczenie w szukaniu zatrudnienia. Dodatkowo brytyjskie agencje pośrednictwa muszą mieć stosowną zgodę na działalność, wydaną przez tamtejsze Ministerstwo Pracy. Znajomość tych zasad to pierwszy krok do sukcesu -w innym przypadku bowiem można zostać wykorzystanym przez nieuczciwych „pośredników” (informacje o oszustach można przekazywać Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Polsce pod bezpłatnym numerem telefonu 0-800 133 229). Pamiętaj, że jako legalny pracownik podlegasz temu samemu prawu pracy, co wszyscy Brytyjczycy i obywatele innych krajów unijnych. Dodatkowo, jeśli przepracujesz w Wielkiej Brytanii co najmniej dwanaście miesięcy, będzie miał prawo do pobierania zasiłków różnego typu.
O metodach i miejscach, w których poszukiwać można pracy, napisałam w rozdziale pierwszym. Gdyby jednak pokusić się o osobne zestawienie dla Wielkiej Brytanii, wyglądałoby ono następująco: ogłoszeń szukać można w tamtejszych odpowiednikach naszych rejonowych urzędów pracy, funkcjonujących tam pod nazwą Jobcentre Plus (www.jobcentreplus.gov.uk. infolinia: 0845 606 0234), agencjach pośrednictwa (employment agencies), przez organizację Recruitment & Employment Confederation (www.rec.uk.com. infolinia: 0800 320 588) lub przez sieć EURES, czyli European Employment Service (www.eures-jobs.com). Wielu Polaków korzysta ponadto z ofert zamieszczanych w brytyjskiej i polonijnej prasie – ogłoszenia można przeglądać także w Internecie.
Oferty prac w Wielkiej Brytani znajdziesz w gazetach:
- www.cooltura.co.uk – „Cooltura”
- www.goniec.com – „Goniec Polski”
- www.independent.co.uk – „The Independent”
- http://jobs.gauardian.co.uk – „The Guardian”
- www.jobs.telegraph.co.uk – „The Daily Telegraph”
- www.polishdaily.co.uk – „Dziennik Polski”
- www.polishexpress.co.uk – „Polish Express”
- www.timesonline.co.uk – „The Times”
Już na miejscu bez wątpienia należy przeglądać tablice ogłoszeń (można wywiesić własną ofertę), pukać do kolejnych drzwi, pytać i dzwonić. Można korzystać z książki telefonicznej (na pewno przyda się telefon komórkowy, stacjonarny to podstawa). I jeszcze jedna bardzo ważna informacja -jeśli potrzebujesz pomocy w jakiejkolwiek sprawie i nie masz zielonego pojęcia, do kogo się zwrócić, udaj się do biura porad obywatelskich, czyli Citizen Advice Bureau (CAB – www.citizensadvice.org.uk).
Pracujący w tego typu placówkach wolontariusze nie pobierają żadnych opłat, a radą służą właściwie w każdej kategorii – od prawa pracy, przez służbę zdrowia, aż po edukację i najzwyklejsze problemy dnia codziennego. Dodatkowo, jeśli Twój angielski nie stoi na najwyższym poziomie, w CAB możesz liczyć na pomoc w wypełnianiu wszelkiego rodzaju dokumentów, pisaniu życiorysu czy listu motywacyjnego.
Informacje o pracy w Wielkiej Brytanii:
Okres przejściowy: nie ma
Stosunek do obcej siły roboczej: coraz mniej pozytywny w Londynie, coraz bardziej – w innych częściach Wielkiej Brytanii, głównie w Szkocji i Irlandii Północnej
Szansa na znalezienie stałej pracy: całkiem spora, ale tylko z dobrą znajomością języka
Zajęcia sezonowe: w hotelarstwie i gastronomii, na farmach
Praca dla studentów: polscy studenci bez większych problemów mogą pracować w Wielkiej Brytanii, nawet dłużej niż dotychczasowe standardowe 20 godzin tygodniowo (być może brytyjski rząd zdecyduje o konieczności rejestracji studentów przekraczających ten limit czasowy, jednak na razie rejestracja w tym przypadku nie obowiązuje)
Branże do zagospodarowania: głównie sektor medyczny i budowlany
Znajomość języka: czym lepsza, tym większe szansę na znalezienie dobrej pracy (z zerową znajomością angielskiego lepiej się do Wielkiej Brytanii nie wybierać)
Wysokość zarobków: najniższe wynagrodzenie – 4,10 funta/godz. (dla pracowników w wieku 18-21 lat) i 4,85 funta/godz. (od 22. roku życia); w rolnictwie: 4,50 funta/godz. (lekkie prace fizyczne, na przykład zbieranie owoców i warzyw) i 5,15 funta/godz. (prace ciężkie, na przykład przy obsłudze maszyn).
Leave a Reply