Poza kandydatami na unijnych urzędników, swojego szczęścia w Luksemburgu spróbować mogą inni wybitni specjaliści z sektorów takich, jak medycyna, informatyka, inżynieria czy biotechnologia. Choć szansę na znalezienie zatrudnienia ogromne nie są, to jednak warto spróbować – głównie dlatego, że pensje w Luksemburgu zalicza się do najwyższych w całej Unii Europejskiej! Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w ciągu najbliższego dziesięciolecia wyjedzie do tego kraju od 4 do 34 tys. Polaków. Ci, którzy mają smykałkę do interesów, mogą pomyśleć o utworzeniu własnej firmy. Stosowny wniosek o jej założenie składa się w luksemburskim Ministerstwie ds. Małych i Dużych Przedsiębiorstw.
Jak w przypadku wszystkich unijnych krajów, do wniosku o zarejestrowanie przedsiębiorstwa dołączyć należy teczkę odpowiednich dokumentów. Znaleźć się w niej powinien na przykład dowód stabilnej sytuacji finansowej osoby pragnącej założyć firmę, dyplomy, certyfikaty oraz referencje z poprzednich miejsc pracy. Dokumentacja musi być przetłumaczona na język francuski lub niemiecki. Należy również pamiętać o uiszczeniu opłaty skarbowej, która wynosi ok. 25 euro. Procedury rejestracyjne trwają w Luksemburgu do dwóch miesięcy.
Własna firma w Luksemburgu
Zwolennicy prywatnych interesów mają do wyboru kilka rodzajów działalności gospodarczej: spółkę partnerską, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, czy spółkę akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością. Można również założyć firmę jednoosobową, grupę interesu gospodarczego, spółkę cywilną, holding, albo też oddział zagranicznej firmy. Możliwości jest więc wiele, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku samozatrudnienia nie uzyskuje się w Luksemburgu prawie żadnych świadczeń socjalnych.
Ważne: oprócz zgłoszenia się do Ministerstwa ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw każdy potencjalny właściciel firmy musi zarejestrować się również w urzędzie podatkowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Szczegółowych informacji na ten temat udziela wydział ekonomiczno-handlowy ambasady (e-mail: compolambbxl(@)free-way.net) lub izba handlowa (e-mail: chamcom@cc.lu).
Podatki w Luksemburgu
- Podatek dochodowy od firm: 20-30%
- Podatek dochodowy od osób fizycznych: stawka progresywna (średnio 18%)
- Podatek VAT: 0% (usługi przewozowe), 3% (np. żywność, farmaceutyki, transport pasażerski, usługi hotelarskie, odzież), 6% (np. energia elektryczna), 12% (np. turystyka, usługi wydawnicze), 15% (stawka normalna – najniższa w całej Unii Europejskiej)
- Podatek akcyzowy: dotyczy alkoholu, benzyny, papierosów Podatek od nieruchomości: 0,7-1%
Leave a Reply