Działalność gospodarcza w Luksemburgu

Poza kandydatami na unijnych urzędników, swojego szczęścia w Luksemburgu spróbować mogą inni wybitni specjaliści z sektorów takich, jak medycyna, informatyka, inżynieria czy biotechnologia. Choć szansę na znalezienie zatrudnienia ogromne nie są, to jednak warto spróbować – głównie dlatego, że pensje w Luksemburgu zalicza się do najwyższych w całej Unii Europejskiej! Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w ciągu najbliższego dziesięciolecia wyjedzie do tego kraju od 4 do 34 tys. Polaków. Ci, którzy mają smykałkę do interesów, mogą pomyśleć o utworzeniu własnej firmy. Stosowny wniosek o jej założenie składa się w luksemburskim Ministerstwie ds. Małych i Dużych Przedsiębiorstw.

Jak w przypadku wszystkich unijnych krajów, do wniosku o zarejestrowanie przedsiębiorstwa dołączyć należy teczkę odpowiednich dokumentów. Znaleźć się w niej powinien na przykład dowód stabilnej sytuacji finansowej osoby pragnącej założyć firmę, dyplomy, certyfikaty oraz referencje z poprzednich miejsc pracy. Dokumentacja musi być przetłumaczona na język francuski lub niemiecki. Należy również pamiętać o uiszczeniu opłaty skarbowej, która wynosi ok. 25 euro. Procedury rejestracyjne trwają w Luksemburgu do dwóch miesięcy.

Własna firma w Luksemburgu

Zwolennicy prywatnych interesów mają do wyboru kilka rodzajów działalności gospodarczej: spółkę partnerską, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną, czy spółkę akcyjną z ograniczoną odpowiedzialnością. Można również założyć firmę jednoosobową, grupę interesu gospodarczego, spółkę cywilną, holding, albo też oddział zagranicznej firmy. Możliwości jest więc wiele, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku samozatrudnienia nie uzyskuje się w Luksemburgu prawie żadnych świadczeń socjalnych.

Ważne: oprócz zgłoszenia się do Ministerstwa ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw każdy potencjalny właściciel firmy musi zarejestrować się również w urzędzie podatkowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Szczegółowych informacji na ten temat udziela wydział ekonomiczno-handlowy ambasady (e-mail: compolambbxl(@)free-way.net) lub izba handlowa (e-mail: chamcom@cc.lu).

Podatki w Luksemburgu

 • Podatek dochodowy od firm: 20-30%
 • Podatek dochodowy od osób fizycznych: stawka progresywna (średnio 18%)
 • Podatek VAT: 0% (usługi przewozowe), 3% (np. żywność, farmaceutyki, transport pasażerski, usługi hotelarskie, odzież), 6% (np. energia elektryczna), 12% (np. turystyka, usługi wydawnicze), 15% (stawka normalna – najniższa w całej Unii Europejskiej)
 • Podatek akcyzowy: dotyczy alkoholu, benzyny, papierosów Podatek od nieruchomości: 0,7-1%Zobacz podobne

 • Własna firma w Belgii (działalność gospodarcza)
 • Własna firma, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii
 • Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech
 • Praca w Luksemburgu
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Luksemburg
 • Pierwsza praca, pierwszy fundusz
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 0