Legalna praca w Wielkiej Brytanii, formalności

Jednym z wymogów wobec zagranicznych pracowników jest zarejestrowanie się w specjalnym spisie (Worker Regisłration Scheme) w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy w Wielkiej Brytanii. Potrzebne będzie w tym celu wypełnienie stosownego formularza oraz zgromadzenie kilku dokumentów: pisemnej obietnicy zatrudnienia bądź kserokopii umowy podpisanej z brytyjskim pracodawcą oraz dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Potrzebne będą również zdjęcia paszportowe oraz dowód opłaty za rejestrację, na przykład czek lub przekaz pocztowy, ale nie gotówka (koszt rejestracji – 50 funtów).

Rejestracja w Wielkiej Brytanii

Procedura rejestracji jest jednorazowa, jeśli okres zatrudnienia u jednego pracodawcy przekroczy dwanaście miesięcy. W przeciwnym wypadku – jeśli na przykład po trzech miesiącach zmienisz pracę – trzeba będzie zarejestrować się jeszcze raz. Rejestrować się nie muszą te osoby, które przed 1 maja pracowały w Wielkiej Brytanii legalnie, właściciele prywatnych firm oraz pracownicy zatrudnieni w firmach, których główna siedziba mieści się w innym kraju. Formularz można ściągnąć z Internetu (www.workingintheuk.gov.uk lub www.ind.homeoffice.gov.uk).

Wypełniony wysyła się listem poleconym na adres: Home Office, Walsall Road, Cannock, WS110WS (infolinia: 0870 241 0645).

Teoretycznie zgodę na rejestrację lub odmowę otrzymać można w ciągu kilku godzin. W praktyce jednak te „kilka godzin” może się znacznie przedłużyć. Zgodnie z prawem, gdy oczekujesz na decyzję, wolno Ci legalnie pracować. Musisz jednak zrezygnować, gdy decyzja będzie odmowna (na szczęście odzyskasz wtedy swoje 50 funtów), zaś w przypadku odpowiedzi pozytywnej, powiększysz swą „kolekcję” dokumentów – Home Office przyśle na Twój adres kartę rejestracyjną z numerem identyfikacyjnym, zaświadczenie rejestracyjne z przeznaczeniem na pracę u zgłoszonego wcześniej pracodawcy (przypomnę: musisz postarać się o nowe, jeśli zmienisz zajęcie w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy).

Brytyjskie prawo pracy

Tydzień pracy: 37,5 godziny

Urlop: cztery tygodnie płatnego urlopu rocznie

Odpoczynek: jeden dzień wolny w tygodniu, obowiązkowo przerwa, jeśli dzień pracy trwa dłużej niż osiem godzin

Ubezpieczenie: wysokość składki -11 % (potrącane z pensji)

Zasiłki: dla osób o niskich dochodach (Income Support), dla aktywnie poszukujących zatrudnienia (Job Seeker Allowance), dla posiadaczy niskiej emerytury (State Pension Credit), mieszkaniowy (Housing Benefit), na podatek lokalny (Council Tax Benefit) – przysługują tylko tym osobom, które przepracowały co najmniej 12 miesięcy (pełny etat)

Emerytura: czas przepracowany w Wielkiej Brytanii wliczany jest do emerytury polskiej

Rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii obowiązuje:

Osoby, które do 1 maja 2004 pracowały w Wielkiej Brytanii nielegalnie

Osoby, które znalazły zatrudnienie po 1 maja 2004

Osoby, które pracują na czas określony

Chcących dorobić studentów

Zdrowie, leczenie w Wielkiej Brytanii

Masz prawo do: zarejestrowania się w brytyjskim odpowiedniku Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli National Health Service, poprzez najbliższą miejscu zamieszkania przychodnię

Za darmo możesz: leczyć się u lekarzy niemal wszystkich specjalizacji, z wyjątkiem dentystów i okulistów (z własnej kieszeni płacisz za okulary i lekarstwa na receptę)

Przed wyjazdem musisz: postarać się o odpowiedni formularz – E119 (jeśli jedziesz do Wielkiej Brytanii szukać pracy), E111 (jeśli chcesz pracować jako au pair), E128 (jeśli do pracy na Wyspach deleguje Cię Twoja macierzysta firma w Polsce)Zobacz podobne

 • Własna firma, działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii
 • Praktyki w Wielkiej Brytanii
 • Praca w Wielkiej Brytanii
 • Koszty życia w Wielkiej Brytanii
 • Oferty pracy, ogłoszenia w Wielkiej Brytanii
 • Legalna praca w Szwecji, formalności
 • Praca w Portugalii
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 1