Jeśli chodzi o zatrudnianie obcokrajowców, okres przejściowy w Portugalii-podobnie jak w wielu innych krajach „starej” Unii Europejskiej – trwać będzie dwa lata. Ważna i całkiem optymistyczna wiadomość dla osób pragnących prowadzić w Portugalii samodzielną działalność gospodarczą – pracowników tej kategorii dwuletnie ograniczenia nie dotyczą. Nie muszą też oni (w przeciwieństwie do pozostałych kandydatów) starać się o portugalską wizę pracowniczą. Specjaliści tacy jak lekarze czy prawnicy nie mają szans na pracę w Portugalii, jeśli nie znają języka portugalskiego oraz – przede wszystkim – nie nostryfikują swych polskich dyplomów.
Portugalczycy z miłą chęcią zatrudniają osoby gotowe do ciężkiej pracy przy zbiorze owoców (głównie winogron) i warzyw, szukają też budowlańców, murarzy, tynkarzy, kierowców, mechaników oraz pracowników sektora gastronomicznego (na przykład do barów i restauracji). Nie pogardzą także zagranicznymi inżynierami czy informatykami. Ci jednak zarobią w Portugalii znacznie mniej niż na przykład w Wielkiej Brytanii, przy dodatkowo dość sporych kosztach utrzymania. W tej sytuacji najlepiej mają chyba pracownicy sezonowi, którzy-choć „kokosów” z pewnością nie zarobią – to jednak w większości przypadków mogą liczyć na zapewnione przez pracodawcę zakwaterowanie i wyżywienie.
Ze względu na dwuletni okres przejściowy, znalezienie pracy w Portugalii nie jest wcale takie łatwe. Mówimy oczywiście o pracy dobrze płatnej, bo o taką szczególnie trudno – zarobki w Portugalii są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej, koszty utrzymania zaś niewspółmiernie wysokie. Portugalski rząd szczegółowo monitoruje napływ obcej siły roboczej do swojego kraju. Oznacza to, że każdy potencjalny pracodawca, zanim zatrudni obcokrajowca, musi uzyskać odpowiednią zgodę lokalnej administracji.
Prawo pracy w Portugalii
Czas pracy: 35-44 godziny tygodniowo
Składka na ubezpieczenie społeczne: 23,75% (płaci pracodawca) i 11% (pracownik); 25,4% lub 32% (samodzielna działalność gospodarcza)
Okres przejściowy: dwa lata
Porozumienie z Polską w sprawie zatrudnienia: nie ma
Stosunek do obcej siły roboczej: dość pozytywny
Szansa na znalezienie stałej pracy: niezbyt duża
Zajęcia sezonowe: zbieranie warzyw i owoców
Znajomość języka: w przypadku zajęć specjalistycznych wymagana (na przykład w medycynie czy architekturze); w zajęciach sezonowych przydatna, ale wystarczy angielski
Wysokość zarobków: w usługach, przemyśle i rolnictwie minimalnie 356,50 euro miesięcznie; kasjerka – ok. 400 euro miesięcznie, sprzedawczyni – ok. 500 euro, informatyk – ok. 770 euro, sekretarka – ok. 800 euro
Legalna praca w Portugalii, formalności
Od potencjalnego zagranicznego pracownika strona portugalska wymaga, by sam znalazł sobie pracodawcę, a następnie podpisał z nim kontrakt (musi zostać potwierdzony przez dwie portugalskie instytucje: Inspeccao Geral do Trabalho oraz Instituto do Emprego e For-macao Profissional). Dokument ten, jak również stosowne zezwolenie z portugalskiej inspekcji pracy, trafi następnie do ambasady w Polsce. Od Ciebie – jako kandydata do pracy w Portugalii – wymaga się przedstawienia zaświadczenia o doskonałym stanie zdrowia, jak również o niekaralności. Jak już wspomniałam, jeśli nie zamierzasz otworzyć w Portugalii własnej firmy, a jedynie pracować dla kogoś, potrzebna Ci będzie wiza z pozwoleniem na pracę.
W praktyce załatwianie formalności związanych z podjęciem pracy w Portugalii trwa nawet do kilku miesięcy. Zajmij się więc tym odpowiednio wcześniej. Jeśli spełnisz wszelkie wymagania, uzyskasz wizę z pozwoleniem na pracę ważną 120 dni, przy czym pobyt w Portugalii z taką wizą nie może przekroczyć 90 dni (przedłużenie tego terminu jest niestety niemożliwe). Osobnym dokumentem jest pozwolenie na pobyt, które można uzyskać jeszcze w Polsce bądź już w Portugalii (ważne rok, pięć lub dwadzieścia lat).
Pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić obcokrajowca w swej portugalskiej firmie, mają obowiązek uzyskania stosownego zezwolenia z Servico de Estrangeiros e Fronteiras, czyli Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (adres poniżej). Co dwa lata Portugalczycy zamierzają ustalać dokładne liczby pracowników z nowych krajów członkowskich, którzy będą mogli zatrudnić się w sektorach uznawanych za szczególnie zagrożone napływem obcej siły roboczej.
One Response to “Praca w Portugalii”
Leave a Reply