Portugalia

Znajdująca się na Półwyspie Iberyjskim Portugalia leży nad Oceanem Atlantyckim. Za sąsiada ma jedynie Hiszpanię, a należą do niej również wyspy: Madera i Azory. Kraj ten jest głównie wyżynny, choć nie brakuje na wybrzeżu pięknych, piaszczystych plaż. Klimat w tym kraju jest podzwrotnikowy morski, jednak temperatury różnią się w zależności od położenia nad poziomem morza. Im bliżej oceanu tym wilgotniej i łagodniej, im dalej w ląd tym bardziej sucho, gorąco, a zimą mroźno. W styczniu w Lizbonie notuje się średnio 11 °C, zaś w lipcu 22°C. Największe dochody Portugalia czerpie z sektora usług, następnie z przemysłu i na końcu z rolnictwa.

Tamtejsi farmerzy uprawiają zboża i ziemniaki, jak również nieco egzotyczne dla nas figowce, migdałowce czy oliwki. Na eksport wysyłają głównie swoje pomidory i wino, ale też… korek. Portugalscy rybacy odławiają zaś różnego rodzaju owoce morza. Całkiem nieźle ma się turystyka – przynosi ona budżetowi państwa spory dochód. Portugalczycy eksploatują swe gigantyczne złoża rud wolframu, korzystają również z pirytów, węgla brunatnego czy soli kamiennej. Pochwalić się mogą dobrze prosperującym przemysłem włókienniczym i spożywczym, ale też ciężkim – stoczniowym i maszynowym. Wytwarzane przez siebie dobra wysyłają do Niemiec, Hiszpanii i Francji.

Powierzchnia: 2,3 tys. km2

Podział administracyjny: osiemnaście dystryktów plus dwa regiony autonomiczne (Azory, Madera)

Ustrój: republika wielopartyjna z jednoizbowym parlamentem

Stolica: Lizbona (663 tys. mieszkańców)

Główne miasta: Porto, Amadora, Setubal, Funchal, Braga Liczba ludności: 9979 tys.

Grupy etniczno-rasowe: Portugalczycy (99,1%), Kapwerderowie (0,3%), Brazylijczycy (0,1%), Brytyjczycy (0,1%), Hiszpanie (0,1%), Amerykanie (0,1%)

Religie: katolicy (94,5%), protestanci (0,6%), żydzi (0,1%), muzułmanie (0,1%), bezwyznaniowcy (3,8%)

Język urzędowy: portugalski Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Praca w Portugalii
 • Praca sezonowa za granicą
 • Kto ma szansę na pracę w Portugalii ?
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 8