Pod pojęciem pracy sezonowej kryje się taki rodzaj zatrudnienia, którego czas nie przekracza ośmiu miesięcy (choć zazwyczaj są to trzy miesiące). W przypadku tego typu pracy, kraje Unii Europejskiej nie wymagają od nas wiz ani pozwoleń na pracę. Zatrudnienie sezonowe ma zazwyczaj charakter pracy fizycznej. Dodatkowo związane jest nieodłącznie z porą roku. Pracownicy sezonowi nie mogą mieć mniej niż 18 lat, muszą ponadto być sprawni fizycznie, bowiem dziennie pracuje się – w ekstremalnych przypadkach – nawet do dwunastu godzin, czasem siedem dni w tygodniu. Nierzadko pracownicy sezonowi muszą wstawać o bardzo wczesnych porach i dźwigać skrzynki czy wiadra.
Najczęściej do pracy sezonowej wyjeżdża się wiosną i latem, a więc wtedy, gdy sezon turystyczny jest w pełni, bądź wtedy, gdy zaczynają się zbiory owoców, warzyw czy runa leśnego. Od wielu lat jeździmy więc „na truskawki” do Hiszpanii czy na winobranie do Francji. Wraz z naszym wejściem do Unii Europejskiej coraz większą popularnością cieszyć się będą z pewnością sezonowe prace w irlandzkich pubach czy zimowe zajęcia w alpejskich kurortach. Tylko w niektórych przypadkach zajęć sezonowych znajomość języka nie jest konieczna (na przykład, gdy wyjeżdża się zorganizowaną grupą, w której inni znają język). Generalnie jednak, szczególnie gdy jedzie się na własną rękę, trzeba mówić choćby po angielsku, w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację.
W przypadku ofert kierowanych do urzędów pracy, teoretycznie pierwszeństwo mają bezrobotni. W praktyce jednak zagraniczni pracodawcy wolą zatrudnić te osoby, które są ubezpieczone. Największe szansę na uzyskanie zajęcia sezonowego mają chociażby studenci czy osoby prowadzące własne firmy. Jeśli jesteś ubezpieczony, zabierz ze sobą za granicę formularz E 101 (do uzyskania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych). W innym przypadku możesz ubezpieczyć się w kraju, do którego wyjedziesz, bądź – opcja dla szczęśliwców – zrobi to za Ciebie Twój zagraniczny pracodawca.
• Pozwolenie na pracę potrzebne przed wyjazdem: Francja, Grecja, Hiszpania, Portugalia
• Pozwolenie na pracę do uzyskania za granicą: Dania, Niemcy
• Najmniej formalności do dopełnienia: Finlandia, Irlandia, Szwecja, Wielka Brytania
19 Responses to “Praca sezonowa za granicą”
Leave a Reply