Oferty pracy za granicą? Znajdziesz je w Internecie

Nie da się ukryć, że najbogatszą bazą, jeśli chodzi o zagraniczne ogłoszenia i oferty, jest globalna sieć, czyli Internet. Szczęśliwy, więc ten, kto dysponuje stałym łączem, a dodatkowo zna języki obce i swobodnie porusza się po pajęczynie stron internetowych. Sieć jednak to nie tylko dobrodziejstwo ogromnego wyboru, ale też… wielki śmietnik. Publikowane w Inter-necie oferty trzeba dokładnie czytać, a potem dodatkowo weryfikować. Zdarza się, bowiem, że przeterminowane ogłoszenia nie są usuwane. Intratne stanowisko może okazać się nieaktualne od dobrych kilku miesięcy, a firma szukająca pracowników już dawno nie istnieć. Ogólnie jednak w procesie poszukiwania zajęcia dogodny dostęp do Internetu to pierwszy krok do sukcesu.

W globalnej sieci znaleźć można nie tylko strony pośredników czy firm konsultingowych, które w imieniu pracodawców poszukują odpowiednich specjalistów. Przez Internet można nawiązać kontakt z przyszłym szefem osobiście, można też w sieci zamieścić własny życiorys i list motywacyjny. Można na bieżąco śledzić ogłoszenia w lokalnej prasie (wiele gazet publikuje oferty również na swoich stronach internetowych). Dzięki Internetowi można wreszcie nawiązać kontakty albo z mieszkającymi za granicą Polakami, albo i z tymi, którzy wrócili do kraju i mogą podzielić się swoimi przemyśleniami odnośnie pracy w danym kraju. Idealnym miejscem wymiany doświadczeń są wszelkiego rodzaju fora internetowe, czaty oraz grupy dyskusyjne.

Instytucje w sieci

Większość ambasad (choć niestety nie wszystkie) dysponuje rozbudowanymi stronami, na których potencjalny zagraniczny pracownik może znaleźć szczegółowe informacje o wybranym kraju. Dodatkowo języka można zasięgnąć u przebywającej na obczyźnie Polonii. Nasi rodacy w innych krajach zazwyczaj organizują się w grupy, a grupy te bardzo często mają swoje strony internetowe z adresami i numerami telefonów włącznie. Informacje o pracy za granicą znaleźć można ponadto w witrynach wszelkich stowarzyszeń gospodarczych czy izb handlowych.

Można także korzystać z portali poświęconych zatrudnieniu. Te najbardziej znane to na przykład Monster (www.monster.com – oferty nie tylko z Unii Europejskiej, ale i całego świata), Jobpilot (www.jobpilot.com) czy Stepstone (www.stepstone.com). Są ponadto portale poświęcone tylko i wyłącznie jednej branży, chociażby informatyczny Dice (www.dice.com) czy menedżerski Career Journal (www.careerjournal.com)

Polecam korzystanie z Internetu nie tylko w przypadku poszukiwań odpowiednich ofert . zatrudnienia. Sieć przyda się także wtedy, gdy potrzebne będą informacje odnośnie warunków klimatycznych kraju, do którego się wybieramy, zwyczajów, miejsc godnych odwiedzenia czy tradycyjnej kuchni.Zobacz podobne

 • Oferty pracy, ogłoszenia w Wielkiej Brytanii
 • Praca w Szwecji
 • Dziwne oferty pracy dla Polaków
 • Praca jako Au pair, czyli opiekunka w Belgii
 • Oferty pracy, ogłoszenia – gdzie jeszcze szukać posady?
 • Praca w Hiszpanii
 • Jak odnieść sukces w pracy
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 5 + 8