Włochy

Położone na Półwyspie Apenińskim Włochy mają czterech sąsiadów (Francję, Szwajcarię, Austrię i Słowenię) oraz dostęp aż do pięciu mórz: Śródziemnego, Liguryjskiego, Tyrreńskiego, Jońskiego i Adriatyckiego. Do Włoch należy ponadto szereg wysp: Sycylia, Sardynia, Wyspy Liparyjskie, Poncjańskie, Toskańskie i Pelagijskie, a na ich terytorium znajdują się dwie enklawy: San Marino i Watykan. Generalnie jest dość wysoko, nie brakuje też aktywnych wulkanów. Klimat jest śródziemnomorski -w lecie gorąco i sucho, w zimie zaś chłodno i wilgotno. W Rzymie w styczniu notuje się średnio 7°C, zaś w lipcu 25°C. Największe dochody Włochy czerpią z przemysłu i usług związanych z obsługą ruchu turystycznego (mnóstwo zabytków, obiektów rekreacyjnych i innych atrakcji).

Nie brakuje bogatych złóż naturalnych, chociażby ropy naftowej, gazu ziemnego czy rozmaitych rud. Włoski przemysł opiera się głównie na sektorach: samochodowym, stoczniowym, metalowym, elektronicznym, petrochemicznym i metalurgicznym. Włosi słyną ponadto z produkcji świetnych ubrań, wyrobów skórzanych, ale też artykułów spożywczych – oliwy, makaronów czy wina. Włoscy farmerzy uprawiają przede wszystkim winną latorośl i zboża, oliwki, owoce, warzywa i tytoń. Hoduje się bydło, owce, trzodę chlewną i drób, rozwinęło się również rybołówstwo. Włoskie produkty skupują Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone.

Powierzchnia: 301,3 tys. km2

Podział administracyjny: dwadzieścia okręgów, dziewięćdziesiąt pięć prowincji

Ustrój: republika z dwuizbowym parlamentem

Stolica: Rzym (2,6 min mieszkańców)

Główne miasta: Mediolan, Neapol, Turyn, Palermo, Genua, Florencja

Liczba ludności: 57,6 mln

Grupy etniczno-rasowe: Włosi (94,1%), Sardyńczycy (2,7%), Retoromanie (1,3%)

Religie: katolicy (83,2%), protestanci (1%), bezwyznaniowcy (16,2%)

Język urzędowy: włoski

Waluta: 1 euro = 100 centów



Zobacz podobne

  • Brak podobnych wpisów
  • Written by:

    Leave a Reply

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 5 + 2