Irlandia

Wyspiarska Irlandia sąsiaduje bezpośrednio jedynie z brytyjską Irlandią Północną. Pozostałe granice kraju „kąpią się” w wodach Oceany Atlantyckiego, Morza Irlandzkiego i Kanału Św. Jerzego. Prawie połowę tego państwa tworzy nizina, nie brakuje bagien, jezior i torfowisk. Są też góry i wyżyny, a najbardziej okazały szczyt – Errigal – osiąga 752 m n.p.m. Ze względu na klimat (umiarkowany morski) jest w Irlandii dość łagodnie, bez ekstremalnych skoków temperatur. W Dublinie w styczniu jest średnio 5°C, zaś w lipcu -15°C. Na zachodzie mokro – pada nawet do 250 dni w roku!

Irlandię bez wątpienia można nazwać krajem rolniczym – przemysł rolno-spożywczy dominuje w tamtejszej gospodarce. Irlandzcy farmerzy specjalizują się przede wszystkim w hodowli krów i owiec, uprawiają jęczmień, owies, buraki cukrowe i ziemniaki. Dumą tamtejszego sektora rolnego są przetwory mleczne i bekon. Cały świat zna ponadto irlandzkie piwo i whisky.

Jeśli chodzi o przemysł, Irlandia czerpie zyski głównie z włókiennictwa, ale też z branży motoryzacyjnej, maszynowej, chemicznej i skórzanej. Wydobywa się węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu, jak również srebro. Surowców naturalnych jest jednak niewiele. Irlandia eksportuje swoje wyroby do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych.

Powierzchnia: 70 283 km2

Podział administracyjny: cztery prowincje plus cztery miasta-hrabstwa

Ustrój: republika parlamentarna

Stolica: Dublin (480 tys. mieszkańców)

Główne miasta: Cork, Galway, Limerick, Kingston, Waterford

Liczba ludności: 3797 tys.

Grupy etniczno-rasowe: Irlandczycy (95%)

Religie: katolicy (88%), anglikanie (3%)

Język urzędowy: irlandzki, angielski

Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Wielka Brytania
 • Praca w Irlandii
 • Praca sezonowa za granicą
 • Praca w Niemczech przy zbiorze szparagów – znów się opłaca
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Unijne możliwości pracy za granicą
 • Jak dostać się na studia w Europie?
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 5