Wyspiarska Irlandia sąsiaduje bezpośrednio jedynie z brytyjską Irlandią Północną. Pozostałe granice kraju „kąpią się” w wodach Oceany Atlantyckiego, Morza Irlandzkiego i Kanału Św. Jerzego. Prawie połowę tego państwa tworzy nizina, nie brakuje bagien, jezior i torfowisk. Są też góry i wyżyny, a najbardziej okazały szczyt – Errigal – osiąga 752 m n.p.m. Ze względu na klimat (umiarkowany morski) jest w Irlandii dość łagodnie, bez ekstremalnych skoków temperatur. W Dublinie w styczniu jest średnio 5°C, zaś w lipcu -15°C. Na zachodzie mokro – pada nawet do 250 dni w roku!
Irlandię bez wątpienia można nazwać krajem rolniczym – przemysł rolno-spożywczy dominuje w tamtejszej gospodarce. Irlandzcy farmerzy specjalizują się przede wszystkim w hodowli krów i owiec, uprawiają jęczmień, owies, buraki cukrowe i ziemniaki. Dumą tamtejszego sektora rolnego są przetwory mleczne i bekon. Cały świat zna ponadto irlandzkie piwo i whisky.
Jeśli chodzi o przemysł, Irlandia czerpie zyski głównie z włókiennictwa, ale też z branży motoryzacyjnej, maszynowej, chemicznej i skórzanej. Wydobywa się węgiel kamienny, rudy cynku i ołowiu, jak również srebro. Surowców naturalnych jest jednak niewiele. Irlandia eksportuje swoje wyroby do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych.
Powierzchnia: 70 283 km2
Podział administracyjny: cztery prowincje plus cztery miasta-hrabstwa
Ustrój: republika parlamentarna
Stolica: Dublin (480 tys. mieszkańców)
Główne miasta: Cork, Galway, Limerick, Kingston, Waterford
Liczba ludności: 3797 tys.
Grupy etniczno-rasowe: Irlandczycy (95%)
Religie: katolicy (88%), anglikanie (3%)
Język urzędowy: irlandzki, angielski
Waluta: 1 euro = 100 centów
Leave a Reply