Jak dostać się na studia w Europie?

Sprawdź, ile kosztują studia na unijnych uczelniach i jak się na nie dostać.
Studia w Paryżu? A może Londynie? Jeśli znasz obcy język i dobrze się uczysz droga na europejskie uczelnie stoi przed tobą otworem. I choć koszty nauki będą wyższe niż w rodzinnym kraju, za granicą też możesz liczyć na stypendia lub kredyty studenckie.

Studiowanie w Europie jest dziś prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Jednak decyzję o wyjeździe trzeba podjąć dużo wcześniej. Najlepiej już na początku szkoły średniej lub w drugiej klasie.

Powód? Zanim zdobędziesz euro indeks musisz udowodnić, że znasz dobrze język kraju, do którego się wybierasz. Trzeba, więc zdać egzaminy i zawczasu zdobyć odpowiednie certyfikaty. Drugi powód jest taki, że wiele zachodnich uczelni przyjmuje dokumenty kilka miesięcy wcześniej lub nawet rok przed rozpoczęciem studiów! Tak jest np. na prestiżowym Oksfordzie.

Czesne pobierane przez zagraniczne uczelnie jest bardzo różne. Najlepsi studenci mogą liczyć na stypendia naukowe. W niektórych krajach działają specjalne programy rządowe, dzięki którym łatwiej unieść ciężar opłat. Z kosztami można uporać się także korzystając ze specjalnych kredytów studenckich.

– Bezpłatnie można kształcić się np. w krajach skandynawskich. Wciąż bezpłatna jest także nauka w Niemczech, ale przygotowywana tam reforma edukacji może to zmienić – mówi Katarzyna Chudolińska z Eurodesk Polska w Warszawie.

Rekrutacja na większość unijnych uczelni odbywa się na podstawie wyników matur. Kandydaci z Polski dodatkowo przechodzą czasem rozmowy kwalifikacyjne. Muszą też pochwalić się wspomnianym certyfikatem językowym.

Wielka Brytania

– Dokumenty na większość uczelni składa się za pośrednictwem instytucji zwanej UCAS (Universities and College Admission Service). Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: www.ucas.ac.uk.

– Formalności zgłoszeniowe na niektóre uczelnie należy zacząć nawet rok wcześniej (Oxford, Cambridge wymagają złożenia dokumentów do 15 października, czyli na rok przed rozpoczęciem studiów!)

– O przyjęciu na studia decydują oceny na świadectwie maturalnym i ewentualnie rozmowa kwalifikacyjna. Wymagany jest certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego (CAE, CPE, IELTS, TOEFL).

– Wysokość czesnego ustalają uczelnie, nie może być jednak wyższe niż 3 tys. funtów rocznie. Możesz starać się o nisko oprocentowany kredyt studencki. Najlepsi studenci mogą liczyć na stypendium.

Irlandia

– Dokumenty przyjmuje Central Applications Office (www.cao.ie). Formularze są na stronach internetowych CAO oraz na stronach uczelni.

– Żeby zacząć naukę jesienią, trzeba złożyć podanie do 1 lutego. Awaryjnym terminem jest 1 maja.

– Świadectwo maturalne musi być przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego. O przyjęciu na studia decyduje uczelnia. Znajomości angielskiego musi potwierdzać certyfikat.

– Za rok studiów trzeba zapłacić od 2,5 do 9 tys. euro. W ramach rządowego programu “Free fee” studenci studiów licencjackich na publicznych uczelniach mogą być zwolnieni z opłat. Pomoc przysługuje tym osobom, dla których są to pierwsze studia.

Niemcy

– Matura to przepustka na większość kierunków. Rekrutacja jest trzy kierunkowa. Po pierwsze, o przyjęcie na studia można ubiegać się bezpośrednio na wybranej uczelni. Po drugie, za pośrednictwem Stowarzyszenia Uni-Assist, które zrzesza 70 szkół wyższych (www.uni-assist.de). Po trzecie, za pośrednictwem ZVS – centralnego urzędu do spraw przydzielania miejsc na studia – dotyczy kierunków, na których jest konkurs świadectw.

– Potrzebne dokumenty: świadectwo z tłumaczeniem przysięgłym, ksero dowodu lub paszportu, formularz aplikacyjny ze strony wybranej uczelni. Dokumenty na semestr letni są przyjmowane do 15 stycznia, na zimowy do 15 lipca.

Francja

– Egzaminy wstępne są w tzw. Grandes Ecoles – prywatnych, renomowanych uczelniach wyższych. Na uniwersytety państwowe egzaminów nie ma, wystarczy polska matura. Najpierw jednak odbywa się wstępna kwalifikacja w Instytucie Francuskim (w konsulacie lub w ambasadzie francuskiej) w Polsce. Konieczna jest znajomość francuskiego! Wymagany jest certyfikat DELF drugiego stopnia albo zaliczenie egzaminu na francuskiej uczelni.

– Na państwowych uczelniach studia są bezpłatne. Można starać się o stypendium. Najlepiej zrobić to jeszcze w Polsce. Pośredniczy w tym ambasada Francji.


Źródło:
www.eurodesk.org.pl/download/StW_2007.pdf
Autor: Ewa Kurzyńska



Zobacz podobne

  • Ile kosztują studia w Europie?
  • Praca jako urzędnik w Belgii (Brukseli)
  • Praktyki w Wielkiej Brytanii
  • Własny biznes – skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy?
  • Pierwsza praca, pierwszy fundusz
  • Luksemburg
  • Francja
  • Written by:

    One Response to “Jak dostać się na studia w Europie?”

    1. 29-01-2009 at 15:31, admin says:

      Ciekawe

    Leave a Reply

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 4 + 3