Luksemburg to jedno z najmniejszych państw w Europie, sąsiadujące z Francją, Belgią i Niemcami, bez dostępu do morza. Północ Luksemburga jest równiną, zaś pozostała część to pagórkowata wyżyna o nazwie Gutland. Klimat jest umiarkowany ciepły i nieco przystępniejszy niż w Polsce. W styczniu notuje się średnio 0,8°C, zaś w lipcu – 17,5°C. Nie brakuje rzek, sztucznych jezior i lasów.
W Luksemburgu dominuje przemysł i rolnictwo, choć najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze usług. Tamtejsi farmerzy głównie hodują bydło – stąd spora produkcja mleka i mięsa. Uprawia się zboża, ziemniaki i rośliny pastewne, warzywa i owoce. Jeśli chodzi o przemysł, Luksemburg korzysta z własnych złóż rud żelaza, produkuje artykuły chemiczne i maszyny. Duże zyski czerpie ponadto z działalności międzynarodowych instytucji, głównie banków, które swoje siedziby ulokowały właśnie w tym kraju. Na eksport – przede wszystkim do Niemiec, Francji i Belgii – przeznaczane są metale i wyroby metalowe, tworzywa sztuczne i guma.
Powierzchnia: 2586 km2
Podział administracyjny: dwanaście kantonów
Ustrój: wielopartyjna monarchia konstytucyjna z jednoizbowym parlamentem
Stolica: Luksemburg (76 tys. mieszkańców)
Główne miasta: Esch-sur-Alzette, Differdange, Dudelange
Liczba ludności: 437 tys.
Grupy etniczno-rasowe: Luksemburczycy (72,5%), Portugalczycy (9%), Włosi (5,4%), Francuzi (3,4%), Belgowie (2,5%), Niemcy (2,4%)
Religie: katolicy (93%), protestanci (1,3%)
Język urzędowy: francuski, niemiecki, luksemburski
Waluta: 1 euro = 100 centów
Leave a Reply