Luksemburg

Luksemburg to jedno z najmniejszych państw w Europie, sąsiadujące z Francją, Belgią i Niemcami, bez dostępu do morza. Północ Luksemburga jest równiną, zaś pozostała część to pagórkowata wyżyna o nazwie Gutland. Klimat jest umiarkowany ciepły i nieco przystępniejszy niż w Polsce. W styczniu notuje się średnio 0,8°C, zaś w lipcu – 17,5°C. Nie brakuje rzek, sztucznych jezior i lasów.

W Luksemburgu dominuje przemysł i rolnictwo, choć najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze usług. Tamtejsi farmerzy głównie hodują bydło – stąd spora produkcja mleka i mięsa. Uprawia się zboża, ziemniaki i rośliny pastewne, warzywa i owoce. Jeśli chodzi o przemysł, Luksemburg korzysta z własnych złóż rud żelaza, produkuje artykuły chemiczne i maszyny. Duże zyski czerpie ponadto z działalności międzynarodowych instytucji, głównie banków, które swoje siedziby ulokowały właśnie w tym kraju. Na eksport – przede wszystkim do Niemiec, Francji i Belgii – przeznaczane są metale i wyroby metalowe, tworzywa sztuczne i guma.

Powierzchnia: 2586 km2

Podział administracyjny: dwanaście kantonów

Ustrój: wielopartyjna monarchia konstytucyjna z jednoizbowym parlamentem

Stolica: Luksemburg (76 tys. mieszkańców)

Główne miasta: Esch-sur-Alzette, Differdange, Dudelange

Liczba ludności: 437 tys.

Grupy etniczno-rasowe: Luksemburczycy (72,5%), Portugalczycy (9%), Włosi (5,4%), Francuzi (3,4%), Belgowie (2,5%), Niemcy (2,4%)

Religie: katolicy (93%), protestanci (1,3%)

Język urzędowy: francuski, niemiecki, luksemburski

Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Holandia
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Praca w Luksemburgu
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 7