Praca w Luksemburgu

Tzw. okres przejściowy na zatrudnianie cudzoziemców trwać będzie w Luksemburgu dwa lata. To jednak nie jedyne ograniczenie – nie da się bowiem ukryć, że poza wysoko wykwalifikowanymi specjalistami z zakresu unijnej administracji szans na jakiekolwiek zatrudnienie inni praktycznie nie mają. Do Luksemburga mogą udać się jedynie te osoby, które świetnie znają języki obce, mogą się pochwalić licznymi i udokumentowanymi doświadczeniami, mają wykształcenie minimum zawodowe, nie mniej niż 18 i nie więcej niż 30 lat. Podsumowując – praca w Luksemburgu czeka na młodych, zdolnych i ambitnych.

Z Luksemburgiem nasz rząd podpisał stosowną umowę w sprawie zatrudniania, jednak nie pracowników stałych, a jedynie stażystów. Chodzi, więc raczej o nabywanie odpowiedniego doświadczenia i umiejętności niż wyjazdy typowo zarobkowe. Maksymalnie staż w Luksemburgu trwa 1,5 roku – rocznie na Polaków czeka blisko trzydzieści miejsc.

Jest też niewielka, ale zawsze – szansa na znalezienie pracy na własną rękę. W tej sytuacji należy bezpośrednio skontaktować się z potencjalnym pracodawcą. Pozwolenie na pracę otrzymuje się po podpisaniu z przyszłym szefem stosownego kontraktu, a następnie złożeniu kompletu dokumentów w konsulacie Luksemburga w Warszawie.

Nasz pracodawca musi dodatkowo w Ministerstwie Pracy i Zatrudnienia (Ministere du Travail et de l’Emploi) w Luksemburgu złożyć wniosek o wydanie nam pozwolenia na pracę. Tamtejsze prawo przewiduje, że takiego zezwolenia nie otrzymamy, jeśli sytuacja na rynku pracy będzie zła, a na pożądane przez nas stanowisko będą chętni „miejscowi”.

Gdzie szukać pracy w Luksemburgu?

Luksemburski „pośredniak” to ADEM. Jeśli pojedziesz do Luksemburga w poszukiwaniu zatrudnienia, bądź już na miejscu stracisz pracę, możesz udać się do ADEM, przeglądać oferty i pytać o radę wykwalifikowanych pracowników. W przypadku wyjazdu „w ciemno” na znalezienie pracy masz teoretycznie trzy miesiące. Jeśli potrwa to dłużej, potrzebne Ci będzie zezwolenie na pobyt. Celowo jednak użyłam słowa „teoretycznie”, bowiem ze względu na wysokie koszty utrzymania, pobyt bez pracy dłuższy niż dziewięćdziesiąt dni może stać się po prostu nieopłacalny.

Jeśli nie załatwisz sobie pracy w Luksemburgu przed wyjazdem, a stać Cię na to, by przez jakiś czas być bezrobotnym i poszukiwać zajęcia, ofert zatrudnienia szukaj w lokalnej prasie bądź w Internecie. Zarejestruj się w ADEM bądź skorzystaj z oferty agencji zatrudnienia tymczasowego. Niestety, jak sama nazwa wskazuje, agencje te dysponują jedynie ofertami prac sezonowych, ale w razie niepowodzenia jest to zawsze jakaś opcja. Pamiętaj, że wszyscy pośrednicy – jeśli chcą działać legalnie – muszą mieć zezwolenie na działalność wydane przez tamtejsze Ministerstwo Pracy i Zatrudnienia.

Unijny serwis zatrudnienia EURES pisze ponadto, że jedną z najpopularniejszych form szukania pracy w Luksemburgu jest zwyczajne pukanie do drzwi i zostawianie swojego życiorysu oraz listu motywacyjnego.

Zarobki w Luksemburgu

Choć wiele krajów Unii Europejskiej nie stosuje pojęcia płacy minimalnej, w Luksemburgu jest inaczej. Ogólne zasady, jeśli chodzi o zarobki, są bardzo podobne do polskich do pensji podstawowej od czasu do czasu doliczana jest premia, stosuje się też „trzynastki”, czyli dodatkowe wypłaty.

W zależności od umowy podpisanej z pracodawcą pensję można otrzymywać, co tydzień bądź, co miesiąc. Wypłata pracowników fizycznych przelewana jest na ich konto, w co najmniej dwóch ratach (przerwa między ratami nie może być dłuższa niż szesnaście dni). Co miesiąc pensję otrzymują zazwyczaj pracownicy firm prywatnych. Od zarobku odliczany jest podatek i opłata na ubezpieczenie społeczne.

Wróćmy jednak do pensji minimalnej. Według serwisu EURES niewykwalifikowani pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, otrzymują 100% najniższych zarobków, a więc 1402,96 euro. W przypadku pracowników wykwalifikowanych kwota ta jest wyższa o 20%.

Prawo i warunki pracy w Luksemburgu

Ubezpieczenie społeczne: składka z wynagrodzenia – 10,69-12,67%

Fundusz dla bezrobotnych: 2,5% wynagrodzenia każdego pracownika

Czas pracy: 40 godzin tygodniowo

Emerytura: mężczyźni i kobiety – 65 lat, przyznawana po udowodnieniu 120-miesięcznego stażu ubezpieczeniowego; emeryci w Luksemburgu mogą dorabiać, jednak zarobkinie mogą przekraczać rocznie 1/3 minimalnego wynagrodzenia

Formalności do pracy w Luksemburgu

Okres przejściowy: dwa lata

Porozumienie z Polską w sprawie zatrudnienia: jest, ale tylko dla stażystów

Stosunek do obcej siły roboczej: rezerwa

Szansa na znalezienie stałej pracy: niemal zerowa

Zajęcia sezonowe: brak

Praca dla studentów: staże lub praktyki w unijnych instytucjach

Znajomość języka: wymagana, najlepiej kilku

Wysokość zarobków: minimalnie 1429 euro brutto za miesiąc (pracownik wykwalifikowany); 1191 brutto za miesiąc (pracownik niewykwalifikowany); sekretarka – ok. 2900 euro miesięcznie, informatyk – ok. 2800 euro, sprzedawca – ok. 1850 euro, kasjer- ok. 1450 euro

Poszukiwanie mieszkania w Luksemburgu

Jak podaje serwis EURES, w porównaniu do innych krajów europejskich w Luksemburgu zamieszkuje proporcjonalnie najwięcej imigrantów. Mniej więcej 40% mieszkańców tego kraju to przybysze z innych państw, co -jak pisze EURES – widać po rozmaitości sklepów czy restauracji. Czy jest drogo? Zdecydowanie drożej niż w Polsce. Wynajęcie przyjemnego kąta może nas kosztować nawet kilkaset euro miesięcznie. Cztery pokoje to wydatek rzędu tysiąca euro – nic więc dziwnego, że na miejscu najlepiej jest poszukać współlokatorów. Zamieszkanie w czteropokojowym lokum w osiem osób to na dłuższą metę dość męcząca sytuacja, jednak przy dość sprzyjającym podziale kosztów można tę niewygodę przetrzymać.

Mieszkanie w Luksemburgu

Obowiązek meldunkowy: w przypadku pobytu przekraczającego 90 dni

Dokumenty: paszport, umowa z właścicielem mieszkania, kontrakt pracowniczy

Możliwości zamieszkania: wynajem, hotel (niestety drogo)

Koszty: nawet kilkaset euro miesięcznie

W Luksemburgu obowiązuje procedura rejestracji. Masz na to osiem dni roboczych od dnia przyjazdu. Zgodnie z zasadą swobodnego przepływu możesz -jako obywatel Unii Europejskiej – bez żadnych problemów podróżować po kraju. Jeśli chcesz zostać w Luksemburgu mniej niż trzy miesiące, musisz mieć ważny paszport. W przypadku pobytu dłuższego masz dziewięćdziesiąt dni na to, by złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt. Do tego celu najprawdopodobniej potrzebny Ci będzie podpisany kontrakt z luksemburskim pracodawcą, być może zostaniesz też poproszony o okazanie umowy wynajmu mieszkania. Oczywiście potrzebny będzie również paszport lub inny dowód tożsamości.

W przypadku osób bezrobotnych, które wyjadą do Luksemburga w poszukiwaniu pracy, konieczne będzie okazanie dowodu o wystarczających funduszach na zamieszkanie i utrzymanie, jak również o ubezpieczeniu. Luksemburczycy są na tym punkcie bardzo czuli. Starają się jak mogą, by zapobiec sytuacji, w której bezrobotni obcokrajowcy bez grosza przy duszy będą nadwerężać ich system opieki społecznej.

Praca dla studentów – praktyki w Luksemburgu

Skupmy się jeszcze przez chwilę na praktykach zawodowych. Szczególną popularnością cieszą się staże dla przyszłych tłumaczy. Mogą oni podszkolić swe umiejętności w biurze tłumaczeń Parlamentu Europejskiego. Trzymiesięczne staże rozpoczynają się 1 stycznia, 1 kwietnia, 1 lipca i 1 października. Nie są to jednak wyjazdy zarobkowe, a raczej forma wolontariatu (uczestnikom zwracane są koszty podróży, ale tylko w jedną stronę). Wniosek o przyjęcie na tego typu praktykę można znaleźć i wypełnić w Internecie (www.europarl.eu.int/ stages/pdf/unpaiden.pdf). a następnie wysłać z kompletem dokumentów na adres European Parliament, Directorate General for Translation and General Services, Translation Traine-eships Service, ADG Building, L-2929 Luxembourg.

Inną możliwość stanowią staże płatne, w tym samym biurze tłumaczeń Parlamentu Europejskiego z siedzibą w Luksemburgu. W tym przypadku wymagania wobec kandydatów są nieco wyższe: muszą oni posiadać dyplom ukończenia wyższej uczelni, oprócz języka ojczystego znać biegle dwa inne oficjalne języki Unii Europejskiej (na przykład angielski i francuski). Staże trwają trzy miesiące – za każdy miesiąc uczestnik otrzymuje ok. 1000 euro,

zwracane są mu również koszty podróży do Luksemburga. Dla osób mających na utrzymaniu rodzinę przewidziano specjalny dodatek. Formularz zgłoszeniowy dla praktyk płatnych znajduje się w Internecie pod adresem www.europarl.eu.int/stages/pdf/paiden.pdf.Zobacz podobne

 • Działalność gospodarcza w Luksemburgu
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Luksemburg
 • Norwegia
 • Jak rozliczyć się z dochodów zagranicznych
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Written by:

  One Response to “Praca w Luksemburgu”

  1. 02-01-2010 at 23:24, Arkadiusz says:

   Mam 27 lat i mieszkam w małym miasteczku Miłaczewek w Polsce.
   Jestem bardzo pracowity i ambitny.chce do czegoś dojść w życiu.
   Pracuję co kilka miesięcy we Francji w szklarniach przy roślinach.
   Pracowałem w Norwegii przy ciężkich pracach fizycznych w pracach wykończeniowych wnętrz.Pracuje co jakiś czas w Polsce właśnie przy tych pracach.Mam prawojazdy kategorii B oraz uprawnienia dla wózka widłowego i koparko-ładowarki.Mam przy tych pojazdach doświadczenie w pracy.Znam dobrze jezyk angielski oraz trudny rosyjski ktorym władam biegle.jestem bardzo pracowity i sumienny.Myślę ze znajde dobrze płatną pracę.Z góry dziękuję.

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 0