Holandia

Położona nad Morzem Północnym Holandia graniczy z Niemcami i Belgią. Ciekawostką jest fakt, iż kraj ten ma dwie stolice – konstytucyjną, czyli Amsterdam z siedzibą parlamentu i Hagę, gdzie mieszczą się dwór i rząd. W Holandii jest nizinnie, a nawet „depresyjnie” – aż jedną czwartą powierzchni kraju zajmują tereny położone pod poziomem morza. Najwyższy szczyt, Vaalserberg, ma tylko 321 m n.p.m. Holenderski klimat jest umiarkowany i oceaniczny. W Amsterdamie w styczniu notuje się średnio 2°C, w lipcu zaś 17°C. Kraj ten charakteryzuje się łagodnymi zimami, jednak w lecie może być chłodno.

Ze względu na położenie Holandia czerpie spore zyski z eksportu ryb i przetworów rybnych. Holenderskimi wyrobami interesują się głównie Niemcy, Belgia, Luksemburg, Francja i Wielka Brytania. Holandia zarabia na handlu i przemyśle przetwórczym. Duże znaczenie mają branże: stoczniowa, motoryzacyjna, włókiennicza, a nawet lotnicza. Nie brakuje zakładów produkujących maszyny czy artykuły chemiczne. Surowców naturalnych zbyt wiele nie ma, dlatego większość Holandia musi importować.

Jeśli chodzi o holenderskie rolnictwo, dochody z przetwórstwa spożywczego w znaczny sposób zasilają budżet państwa. Przetwarza się głównie kawę, herbatę i kakao. Holenderscy farmerzy przede wszystkim hodują zwierzęta, a dopiero potem uprawiają zboża, owoce i warzywa. Przodują natomiast w hodowli kwiatów – zarówno ciętych, jak i doniczkowych.

Powierzchnia: 41 834 km2

Podział administracyjny: dwanaście prowincji plus dwa terytoria zamorskie (Antyle, Aruba)

Ustrój: monarchia parlamentarna

Stolica: Amsterdam (718 tys. mieszkańców), Haga (442 tys.)

Główne miasta: Rotterdam, Haga, Utrecht, Eindhoven

Liczba ludności: 15 892 tys.

Grupy etniczno-rasowe: Holendrzy (96%), Turcy (1 %), Marokańczycy (1 %), Niemcy (0,3%)

Religie: katolicy (36%), protestanci (26%), bezwyznaniowcy (33%)

Język urzędowy: holenderski (niderlandzki), lokalnie fryzyjski

Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Praca w Holandii
 • Niemcy
 • Belgia
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 4