Belgia

Szukasz pracy? Jedź do Belgii !

O kroju słów kilka – Belgia położona nad Morzem Północnym graniczy z Holandią, Niemcami, Luksemburgiem i Francją. Dodatkowo niewielka belgijska enklawa Baarle-Hertog mieści się w Holandii. Belgia jest krajem głównie nizinnym – tereny wyżynne i górzyste znajdują się na wschodzie i południu kraju. Klimat jest umiarkowanie ciepły, jednak ze względu na bliskość morza bardzo często pada, nie brakuje również mgieł. W styczniu w Brukseli notuje się średnio 2°C, zaś w lipcu – 17°C. Najwięcej Belgów zatrudnionych jest w sektorze usług, nieco mniej w przemyśle, a najmniej w rolnictwie. Belgijscy farmerzy uprawiają przede wszystkim zboża (pszenicę, jęczmień i owiec), ale także buraki cukrowe, ziemniaki, tytoń, chmiel, warzywa i owoce. Hodują natomiast bydło, trzodę chlewną i owiec, łowią zaś śledzie i flądry. Jeśli chodzi o przemysł, całkiem nieźle ma się wydobycie surowców naturalnych: węgla kamiennego, porfirów, wapieni, kwarcytów, piasków i marmurów. Belgijskie fabryki produkują głównie maszyny i samochody, rozwinął się także przemysł zbrojeniowy, stoczniowy, hutniczy, szklarski, włókienniczy, spożywczy, chemiczny i wiele, wiele innych. Swoje dobra Belgia wysyła głównie do Niemiec, Francji i Holandii. Na eksport przeznacza się środki transportu i maszyny, metale i produkty chemiczne.

Powierzchnia: 30,5 tys. km2

Podział administracyjny: dziewięć prowincji

Ustrój: wielopartyjna monarchia konstytucyjna z dwuizbowym parlamentem

Stolica: Bruksela

Główne miasta: Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liege, Brugia, Namur

Liczba ludności: 10,2 mln

Grupy etniczno-rasowe: Belgowie – Flamandowie (58%), Walonowie (31%), Włosi (3%), Marokańczycy (1%), Francuzi (1%), Holendrzy (1%), Niemcy (1%), Turcy (0,6%)

Religie: katolicy (90%), muzułmanie (1%), protestanci (0,4%), bezwyznaniowcy (8%)

Język urzędowy: niderlandzki (dialekt flamandzki), francuski (dialekt waloński)

Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Holandia
 • Kto znajdzie pracę w Belgii?
 • Kto znajdzie pracę w Belgii?
 • Praca jako urzędnik w Belgii (Brukseli)
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Luksemburg
 • Niemcy
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 2