Co zabrać ze sobą do pracy?

Jeśli chodzi o pakowanie, idealnego „przepisu” na zawartość walizki sporządzić się nie da. Inaczej, bowiem będzie wyglądał bagaż wybierającego się na winobranie do Francji pracownika sezonowego, a inaczej informatyka, który właśnie podpisał dwuletni kontrakt na pracę w Irlandii. Z pewnością jednak można sporządzić spis przynajmniej kilkunastu rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej walizce, torbie czy plecaku. Przed wyjazdem zresztą najlepiej jest dokładnie sprawdzić warunki klimatyczne panujące w miejscu, do którego się jedzie. Polecam szczególnie aktualizowane na bieżąco pogodowe serwisy internetowe. Sprawdzić temperatury nie zaszkodzi tym bardziej, że w wielu europejskich krajach ceny są zdecydowanie wyższe niż w Polsce – każdy zapomniany przedmiot czy część garderoby może nas za granicą słono kosztować.

Jako że w większości europejskich krajów klimat jest bardzo zbliżony do polskiego, podstawowy zestaw powinien zawierać odzież lekką, cieplejszą na chłodne dni (bądź zimową w przypadku wyprawy na daleką północ) i nieprzemakalną na dni deszczowe (jeśli Wielka Brytania to – wiadomo – parasol!). Przyda się również odzież sportowa – nie tylko dres i odpowiednie obuwie, ale także kostium czy spodenki kąpielowe. W zależności od profesji zaopatrzyć się należy w strój „wyjściowy” – panom pracującym w bankowości zdecydowanie potrzebny będzie garnitur, panie zatrudnione chociażby w recepcji ekskluzywnego hotelu mogą potrzebować eleganckiej garsonki (w wielu przypadkach jednak, dajmy na to w restauracjach, odpowiedni ubiór zapewnia pracodawca).

Uwaga na wagę

O ile przedstawiciele zawodów takich, jak lekarz czy inżynier ubierać się będą zapewne podobnie jak „u siebie”, o tyle osoby jadące do pracy fizycznej (na przykład na farmach czy w fabrykach) pamiętać muszą o wygodnym obuwiu i rzeczach, których nie będzie żal, gdy się zniszczą. Przed wyjazdem koniecznie należy zasięgnąć języka u pracodawcy -jeśli ten nie zapewni nam odzieży ochronnej (chociażby do zbierania runa leśnego), warto pomyśleć o odpowiednich rękawicach czy nakryciu głowy. W przypadku podróży na miejsce przeznaczenia samolotem, trzeba wziąć pod uwagę wymogi odnośnie wagi bagażu. Dodatkowo pamiętać należy również o tym, że od czasu do czasu walizki „lubią” się gubić, a do celu trafiają na przykład kilka dni później niż ich właściciel. Z tego względu nie zaszkodzi do tak zwanego bagażu podręcznego spakować trochę podstawowych artykułów higienicznych i odzieży na zmianę. W przypadku planowanego dłuższego pobytu za granicą, część rzeczy zawsze można dosłać pocztą. Tej opcji jednak nie polecam -jest stosunkowo drogo.

Nie trzeba chyba dodawać, że w przypadku długoterminowych podróży czy to samolotem, czy autokarem, najlepiej sprawdzają się pakowne, łatwe w transporcie walizki na kółkach (odradzam zwykłe torby na pasku – są nieporęczne szczególnie w przypadkach, gdy trzeba je nieco podźwigać). Studenci udający się do pracy sezonowej prawdopodobnie postawią jednak na tradycyjne plecaki na stelażu. Może się ponadto zdarzyć, że -w zależności od miejsca pracy i oferowanych warunków bytowych – do rzeczy osobistych pracownicy sezonowi dołączyć będą musieli jeszcze mały namiot, śpiwór i karimatę.

Przydatna apteczka

Podczas pakowania należy pamiętać o podstawowych lekarstwach, jak chociażby tabletkach od bólu głowy czy gardła. Pracownikom fizycznym na pewno przyda się woda utleniona i plastry opatrunkowe, nie zaszkodzi również zabrać krople na ból żołądka (zagraniczne jedzenie nie każdemu służy). Osoby wyjeżdżające do letniej pracy sezonowej w krajach śródziemnomorskich (na przykład do zbierania owoców cytrusowych) powinny pamiętać o odpowiedniej ochronie głowy, okularach przeciwsłonecznych, ale przede wszystkim o kremach ochronnych z jak najwyższym filtrem. Przydać się mogą ponadto płyny bądź maści przeciwko insektom oraz musujące wapno dla alergików. Jeśli regularnie zażywa się jakiekolwiek leki, należy zaopatrzyć się w nie jeszcze przed wyjazdem.

Podkreślę jeszcze raz, że przed wyjazdem nie tylko należy sprawdzić warunki klimatyczne w danym kraju, ale też dokładnie wypytać przyszłego pracodawcę o proponowane nam warunki mieszkaniowe. W przypadku prac sezonowych zagraniczny szef najczęściej zapewnia kąt do spania i podstawowe wyżywienie. Jeśli jednak jest wręcz przeciwnie, może się okazać, że poza tradycyjnym materacem i śpiworem potrzebne będą również podstawowe naczynia i sztućce. Na wypadek problemów językowych, szczególnie osobom z minimalną znajomością języka obcego, zdecydowanie przyda się kieszonkowy słownik bądź rozmówki. Pomocny będzie również przewodnik albo mapa miasta czy regionu.

Jeśli już o mapach mowa, a Ty sam jesteś zwolennikiem czynnego spędzania czasu wolnego (bo taki przecież na pewno będzie), możesz rozważyć zabranie roweru. Sprawdź jednak dokładnie przepisy drogowe kraju, do którego się wybierasz – najprawdopodobniej, oprócz odpowiedniego oświetlenia, potrzebny Ci będzie również kask. Własne dwa kółka mogą się przydać, jednak na pewno nie opłaca się zabierać jednośladu do krajów, gdzie używane rowery można kupić jeszcze taniej niż zapłacimy za przewóz pojazdu za granicę i z powrotem.

Co nieco o Polsce

Na dłuższy pobyt przydać się mogą związane z Polską przedmioty, chociażby albumy z ciekawymi zdjęciami, najlepiej w wersji językowej innej niż polska. Obcokrajowcy są zazwyczaj bardzo ciekawscy i tak naprawdę niewiele o Polsce wiedzą. Być może nie tylko będą chcieli obejrzeć fotografie, ale też posłuchać polskiej muzyki? Opcję zakupienia kilku płyt czy innych związanych z naszym krajem gadżetów, na przykład polskiej flagi, polecam osobom, które po przyjeździe do danego kraju będą chciały wręczyć kilka prezentów. Zdecydowanie ponadto przydadzą się aparat fotograficzny (najlepiej cyfrowy) lub kamera, nie zaszkodzi również zabrać własnego laptopa oraz zdjęć swoich najbliższych i znajomych.



Zobacz podobne

  • Praca na Cyprze
  • Praca sezonowa za granicą
  • Mieszkanie we Włoszech
  • Dokumenty, pieniądze, formalności do pracy
  • Praca w Holandii
  • Legalna praca we Francji – formalności
  • Praca sezonowa
  • Written by:

    One Response to “Co zabrać ze sobą do pracy?”

    1. 02-05-2010 at 07:12, pati says:

      bardzo przydatne informacje ;p

    Leave a Reply

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 4 + 5