Kto znajdzie pracę w Belgii?

Gdzie szukać pracy w Belgii?

Informacji o możliwościach zatrudnienia w Belgii udzielają tamtejsze urzędy pracy. Są to: ORBEM-BGDA w regionie brukselskim, VDAB w regionie flamandzkim, FOREM w regionie walońskim oraz ADG w regionie niemieckojęzycznym. Poprzez te właśnie urzędy Twój przyszły pracodawca, w zależności od regionu, składa wniosek o zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca wraz z wstępną umową o pracę i zaświadczeniem lekarskim.

Jeśli zezwolenie zostanie przyznane, odbierzesz je osobiście w urzędzie gminy. Będzie ważne dwanaście miesięcy, dlatego – zanim jego termin przydatności minie – musisz postarać się o przedłużenie zezwolenia. Pamiętaj, że według statystyk najwięcej wolnych miejsc pracy jest we Flandrii, która pomimo stopniowego rozwoju notuje coraz intensywniejszy odpływ miejscowej siły roboczej.

Unijny serwis EURES radzi osobom, które chciałyby znaleźć pracę w Belgii, by na własną rękę pukały od drzwi do drzwi, ponieważ mniej więcej połowa wakatów nigdy nie jest ogłaszana w prasie. Najlepiej jest odwiedzać nie tylko urzędy pracy, ale też biura pośrednictwa czy odpowiednie strony internetowe. Nie trzeba chyba dodawać, że należy mieć dobrze przygotowany, przejrzysty życiorys, ewentualnie również list motywacyjny.

Zarobki w Belgii

W Belgii nie funkcjonuje pojęcie płacy minimalnej. Wysokość zarobków w poszczególnych sektorach jest zazwyczaj negocjowana ze związkami zawodowymi. Pensje – w zależności od umowy podpisanej z pracodawcą- mogą być wypłacane co miesiąc bądź w ratach, mniej więcej co dwa tygodnie. Również odstęp pomiędzy poszczególnymi ratami uzgadniany jest ze związkami zawodowymi.

Standardowo Belgowie pracują nie więcej niż osiem godzin dziennie i trzydzieści dziewięć godzin tygodniowo (w zależności od miejsca pracy maksimum może wynosić 9/38). Dniem wolnym jest niedziela. W wyjątkowych przypadkach, gdy w niedzielę trzeba będzie przyjść do pracy, szef doliczy Ci do pensji odpowiednią kwotę za nadgodziny.



Zobacz podobne

  • Własna firma w Belgii (działalność gospodarcza)
  • Kto znajdzie pracę w Belgii?
  • Praca jako Au pair, czyli opiekunka w Belgii
  • Praca jako urzędnik w Belgii (Brukseli)
  • Legalna praca w Belgii – formalności, mieszkanie
  • Praktyki w Wielkiej Brytanii
  • Ile kosztują studia w Europie?
  • Written by:

    Leave a Reply

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 5 + 5