Niemcy, nasz zachodni sąsiad, graniczą również z Danią, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Mają dostęp do dwóch mórz: Bałtyckiego i Północnego. Nie brakuje gór i wyżyn, rzek i jezior, lasów, parków i rezerwatów. Niemiecki klimat jest umiarkowany i łagodny- najcieplej jest w południowo-zachodniej części kraju, najzimniej oczywiście w górach i na Wyżynie Bawarskiej. W styczniu w Berlinie notuje się średnio -0,5°C, zaś w lipcu 17,4°C.
Niemieckie ziemie obfitują w różnego rodzaju złoża naturalne – od węgla kamiennego i brunatnego, przez ropę naftową i gaz ziemny, aż po różnego rodzaju rudy i sole. W zasadzie nie ma chyba takiego sektora przemysłu, który nie rozwinąłby się w Niemczech. Jest i branża stoczniowa, i optyczna, i maszynowa. Są zakłady włókiennicze, huty i fabryki samochodów. To jednak w sektorze usług, a nie w przemyśle, zatrudnionych jest najwięcej Niemców.
Tamtejsi farmerzy zajmują się głównie uprawą zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych, jednak cały świat zna najlepiej niemiecki chmiel i tamtejsze piwo. Swoim zagranicznym partnerom handlowym – przede wszystkim Francji, Włochom i Holandii – Niemcy wysyłają więc również artykuły spożywcze.
Informacje o Niemczech
Powierzchnia: 357 tys. km2
Ustrój: wielopartyjna republika związkowa z dwuizbowym parlamentem
Stolica: Berlin (3,47 min mieszkańców)
Główne miasta: Hamburg, Monachium, Kolonia, Essen, Frankfurt, Dortmund
Liczba ludności: 82,7 min
Grupy etniczno-rasowe: Niemcy (95,1 %), Turcy (2,3%), Jugosłowianie (1,1 %), Włosi (0,7%), Grecy (0,4%), Polacy (0,4%)
Religie: luteranie/protestanci (45%), katolicy (37%), muzułmanie (2,1%)
Język urzędowy: niemiecki
Waluta: 1 euro = 100 centów
Leave a Reply