Zarobki w Niemczech

Niemcy to zarobkowa ziemia obiecana dla polaków. Nie od dziś Niemcy stanowią dla wielu Polaków ziemię obiecaną, choć przecież nigdy – ze względu na niezbyt przyjemną przeszłość – niemiecki chleb nie był dla nas łatwy do spożycia. Teraz, gdy dołączyliśmy do Unii Europejskiej, łatwiej jest nam podróżować i poszukiwać pracy za granicą, jednak Niemcy – jak już wspomniałam – obwarowały się ograniczeniami, które mają nas powstrzymać od masowej emigracji. Niezależnie od tego są jednak stanowiska, a przede wszystkim rejony Niemiec, w których jesteśmy mile widziani. W najlepszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy regionów przygranicznych, którzy do niemieckich miejsc pracy mogą codziennie rano dojeżdżać, by po południu wrócić do polskiego domu.

Zarobki w Niemczech nadal są dla nas bardzo wysokie i nie da się ukryć, że wielu Polakom opłaca się w związku z tym nawet trud codziennych dojazdów. Niemcy nie mają co prawda ustalonej pensji minimalnej, jednak po pierwsze stosują zasadę równouprawnienia kobiet i mężczyzn w kategorii „płace”, po drugie zaś z potencjalnym pracodawcą zawsze można negocjować. Najlepiej oczywiście zarabiają wysoko wykwalifikowani specjaliści, ale sądząc po relacjach publikowanych chociażby w prasie – nie narzekają dorabiające w Niemczech polskie sprzątaczki czy budowlańcy.

Według serwisu EURES, średnie miesięczne zarobki pełnoetatowych pracowników sektora przemysłowego i handlowego wynoszą w Niemczech ok. 2900 euro. W usługach można zarobić średnio ok. 2700 euro, najlepsi zaś – głównie menedżerowie – dostają nawet 3700 euro miesięcznie. EURES podkreśla jednak, że dużo gorzej zarabiają Niemcy z byłych landów wschodnich. Również na Wschodzie nieco gorzej traktowane są kobiety, którym za pracę płaci się zazwyczaj mniej. Serwis pisze ponadto, że koszty utrzymania w Niemczech, w porównaniu do zarobków, są stosunkowo wysokie, choć ceny żywności są niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Wysokość zarobków:

od 6 euro za godzinę; sekretarka – ok. 3000 euro miesięcznie, informatyk – ok. 2900 euro, sprzedawca – ok. 1950 euro, kasjer – ok. 1500 euroZobacz podobne

 • Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech
 • Praca w Niemczech przy zbiorze szparagów – znów się opłaca
 • Praca sezonowa, dla studentów w Niemczech
 • Mieszkanie w Niemczech
 • Praca w Niemczech
 • Legalna praca w Niemczech, formalności
 • Niemcy zatrudnią fachowców z Polski?
 • Written by:

  5 Responses to “Zarobki w Niemczech”

  1. 07-11-2010 at 13:50, Falco says:

   BRUTTO CZY NETTO ??????

  2. 01-12-2010 at 08:59, Dojczlander says:

   Raczej brutto, netto to podajesz tylko na rozmowie kwalifikacyjnej ile chcesz zarabiać :)

  3. 09-12-2010 at 13:36, pobijame says:

   j.w.

  4. 09-01-2011 at 23:59, mmm says:

   6euro na godzine razy 40 godzinny tydzien pracy to ok 1100 na miesiac
   odjac mieszkanie zostaje go..no

  5. 31-03-2011 at 21:08, fgdfg says:

   “mmmm” Chyba cos zle obliczyles.

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 9