Mieszkanie w Niemczech

Jeśli zdecydujesz się w Niemczech na wynajęcie mieszkania, poczujesz się jak ponad połowa obywateli tego kraju. Serwis EURES donosi bowiem, że właśnie tylu Niemców nie posiada własnego lokum, a jedynie wynajmuje – zazwyczaj bez wyposażenia – od innych. Tradycyjnie największe problemy ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania (chodzi o standard, cenę i komunikację) będziesz mieć w większych miastach.

Jest drogo, bo jak pisze EURES – statystyczny Niemiec niemal jedną trzecią swego dochodu przeznacza na opłaty za mieszkanie, ogrzewanie, gaz, prąd, wodę… Plus jest na pewno taki, że jest w Niemczech wielu Polaków i najprawdopodobniej dość łatwo będzie Ci znaleźć współlokatorów. Z drugiej jednak strony, powracający z zagranicy Polacy często powtarzają opinię, że jeśli zwracać się o pomoc, to na pewno nie do rodaka. Chciałoby się powiedzieć, że i tak źle, i tak niedobrze…

Centrum jak zwykle drogie

Szukając mieszkania w większych czy mniejszych miastach na pewno odpuść okolice centrum – tam zawsze jest drożej. Z przedmieść być może będziesz miał do pracy znacznie dalej, jednak na pewno docenisz spokój i ciszę, która Cię będzie otaczać. Tak, jak i w Polsce, również w Niemczech niezbyt opłacalne jest wynajmowanie kawalerki – te wychodzą zazwyczaj najdrożej, dlatego mimo wszystko dobrym pomysłem byłoby postaranie się o przynajmniej jednego współlokatora (możesz skorzystać z „kojarzących” współmieszkańców agencji nieruchomości, numer telefonu 19430). Osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej mają zazwyczaj problem z głowy, ponieważ o zakwaterowanie musi zadbać pracodawca. Ostatecznie pozostaje jeszcze pole kempingowe i namiot, ale tylko w lecie.

Ofert mieszkań do wynajęcia szukaj w niemieckiej prasie. W czasie studenckich wakacji możesz spróbować szczęścia w miasteczkach uniwersyteckich i tamtejszych akademikach. Ostatecznie -jeśli możesz pozwolić sobie na dodatkowe wydatki – zdaj się na pomoc agenta nieruchomości. Zawsze możesz też znaleźć jakieś rozwiązanie tymczasowe (na przykład nocleg w schronisku młodzieżowym czy niedrogim hotelu), by następnie poszukać odpowiedniego mieszkania osobiście.

Obowiązek rejestracji

Pamiętaj, że jako przybysz z innego kraju musisz się w Niemczech zarejestrować w urzędzie miejskim. Masz na to siedem dni roboczych od dnia przyjazdu. Jeśli przez pierwsze dwa miesiące lub mniej mieszkać będziesz w hotelu bądź na kempingu, nie musisz iść do ratusza – specjalny formularz wypełnisz w recepcji. W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące, musisz postarać się o pozwolenie na pobyt (przygotuj paszport, dwa zdjęcia i zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia). Wniosek o zezwolenie składasz w najbliższym miejscu zamieszkania biurze ds. cudzoziemców (Auslanderamt).

Zamieszkać w Niemczech

Obowiązek meldunkowy:  przy pobycie przekraczającym trzy miesiące

Karta pobytu:  do uzyskania w najbliższym miejscu zamieszkania biurze ds. cudzoziemców

Dokumenty:  paszport, dwa zdjęcia i zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia

Możliwości zamieszkania:  wynajem, hotel, schronisko młodzieżowe, kempingZobacz podobne

 • Zarobki w Niemczech
 • Własna firma, działalność gospodarcza w Niemczech
 • Praca w Niemczech przy zbiorze szparagów – znów się opłaca
 • Życie i mieszkanie w Danii
 • Mieszkanie we Włoszech
 • Legalna praca w Niemczech, formalności
 • Mieszkanie w Portugalii
 • Written by:

  2 Responses to “Mieszkanie w Niemczech”

  1. […] [paszport – Google Blog Search] Mieszkanie w Niemczech | Praca za granicą […]

  2. 12-12-2011 at 10:00, Darek says:

   Jak można pobrać z internetu Wniosek do wypełniania o pochodzenie żeby go potem przesłać do Biura dla obcokrajowców do Niemiec ?

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 3