Jeśli zdecydujesz się w Niemczech na wynajęcie mieszkania, poczujesz się jak ponad połowa obywateli tego kraju. Serwis EURES donosi bowiem, że właśnie tylu Niemców nie posiada własnego lokum, a jedynie wynajmuje – zazwyczaj bez wyposażenia – od innych. Tradycyjnie największe problemy ze znalezieniem odpowiedniego mieszkania (chodzi o standard, cenę i komunikację) będziesz mieć w większych miastach.
Jest drogo, bo jak pisze EURES – statystyczny Niemiec niemal jedną trzecią swego dochodu przeznacza na opłaty za mieszkanie, ogrzewanie, gaz, prąd, wodę… Plus jest na pewno taki, że jest w Niemczech wielu Polaków i najprawdopodobniej dość łatwo będzie Ci znaleźć współlokatorów. Z drugiej jednak strony, powracający z zagranicy Polacy często powtarzają opinię, że jeśli zwracać się o pomoc, to na pewno nie do rodaka. Chciałoby się powiedzieć, że i tak źle, i tak niedobrze…
Centrum jak zwykle drogie
Szukając mieszkania w większych czy mniejszych miastach na pewno odpuść okolice centrum – tam zawsze jest drożej. Z przedmieść być może będziesz miał do pracy znacznie dalej, jednak na pewno docenisz spokój i ciszę, która Cię będzie otaczać. Tak, jak i w Polsce, również w Niemczech niezbyt opłacalne jest wynajmowanie kawalerki – te wychodzą zazwyczaj najdrożej, dlatego mimo wszystko dobrym pomysłem byłoby postaranie się o przynajmniej jednego współlokatora (możesz skorzystać z „kojarzących” współmieszkańców agencji nieruchomości, numer telefonu 19430). Osoby wyjeżdżające do pracy sezonowej mają zazwyczaj problem z głowy, ponieważ o zakwaterowanie musi zadbać pracodawca. Ostatecznie pozostaje jeszcze pole kempingowe i namiot, ale tylko w lecie.
Ofert mieszkań do wynajęcia szukaj w niemieckiej prasie. W czasie studenckich wakacji możesz spróbować szczęścia w miasteczkach uniwersyteckich i tamtejszych akademikach. Ostatecznie -jeśli możesz pozwolić sobie na dodatkowe wydatki – zdaj się na pomoc agenta nieruchomości. Zawsze możesz też znaleźć jakieś rozwiązanie tymczasowe (na przykład nocleg w schronisku młodzieżowym czy niedrogim hotelu), by następnie poszukać odpowiedniego mieszkania osobiście.
Obowiązek rejestracji
Pamiętaj, że jako przybysz z innego kraju musisz się w Niemczech zarejestrować w urzędzie miejskim. Masz na to siedem dni roboczych od dnia przyjazdu. Jeśli przez pierwsze dwa miesiące lub mniej mieszkać będziesz w hotelu bądź na kempingu, nie musisz iść do ratusza – specjalny formularz wypełnisz w recepcji. W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące, musisz postarać się o pozwolenie na pobyt (przygotuj paszport, dwa zdjęcia i zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia). Wniosek o zezwolenie składasz w najbliższym miejscu zamieszkania biurze ds. cudzoziemców (Auslanderamt).
Zamieszkać w Niemczech
• Obowiązek meldunkowy: przy pobycie przekraczającym trzy miesiące
• Karta pobytu: do uzyskania w najbliższym miejscu zamieszkania biurze ds. cudzoziemców
• Dokumenty: paszport, dwa zdjęcia i zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia
• Możliwości zamieszkania: wynajem, hotel, schronisko młodzieżowe, kemping
2 Responses to “Mieszkanie w Niemczech”
Leave a Reply