Praca w Holandii

Przeciętnemu Polakowi Holandia kojarzy się w pierwszej kolejności z tulipanami. I słusznie. Do Holandii można bowiem wyjechać w poszukiwaniu pracy głównie przy uprawie i zbiorze kwiatów, ale też w ogrodach, szklarniach, na plantacjach i farmach. Słowem – rolniczo i ekologicznie. Można zrywać pomidory czy sadzić drzewa, można też szukać w innych sektorach, jak choćby w budownictwie, handlu czy magazynach. Poszukiwane są opiekunki do dzieci, ale o nich nieco dalej. Praca w Holandii to znakomita alternatywa dla  pracy w Polsce.

Wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych poszukiwani są w branży informatycznej i elektronicznej, potrzebni są także lekarze i pielęgniarki. Personelowi medycznemu Holandia stawia jednak wyśrubowane wymagania – poza znajomością języka angielskiego lub niemieckiego trzeba mieć udokumentowane, co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe. Trzeba też być przygotowanym na co prawda nieobowiązkowy, ale zalecany udział w intensywnym kursie języka niderlandzkiego.

Jeśli wolisz sam być sobie szefem, czy ewentualnie mieć pod sobą ludzi, pomyśl o założeniu własnej firmy. Skontaktuj się w tej sprawie z Niderlandzko-Polską Izbą Gospodarczą (e-mail: ni-kvkhth@wxs.nn.)

Zarobki w Holandii na wysokim poziomie

Czy w Holandii można się dorobić? Na pewno pensje są zdecydowanie wyższe niż w Polsce, choć koszty utrzymania również (Holandia postrzegana jest w Europie jako kraj drogi). Holendrzy stosują pojęcie pensji minimalnej, która w ich kraju zależy od wieku pracownika, ale też od godzin pracy i jej pory.

Jeśli jesteś wysoko wykwalifikowanym i poszukiwanym specjalistą, istnieje spora szansa, że wysokość zarobków będziesz mógł negocjować. Generalnie nie możesz zarobić mniej niż przewidują reguły odnośnie pensji minimalnej.

Według holenderskiego prawa pracownicy w wieku 23 lat i więcej zarabiają co najmniej 1264,80 euro miesięcznie (291,90 euro tygodniowo; 58,38 euro dziennie). Dla porównania osoby między 18. a 23. rokiem życia dostają miesięcznie co najmniej 575.50 euro, tygodniowo 132,80 euro, zaś dziennie 26,56 euro. Pensje różnią się oczywiście w zależności od wykonywanej pracy, zdobytego zawodu czy miejsca zamieszkania.

Praca w Holandii – formalności

Okres przejściowy: dwa lata Stosunek do obcej siły roboczej: spora rezerwa Szansa na znalezienie stałej pracy: minimalna

Praca sezonowa: bardzo popularna, szczególnie w ogrodnictwie i sadownictwie

Praca dla studentów: głównie au pair, czyli opieka nad holenderskimi dziećmi Branże do zagospodarowania: budownictwo, informatyka, medycyna (lekarze i pielęgniarki)

Znajomość języka: wymagany angielski lub niemiecki, niderlandzki opcjonalnie (w zależności od wymogów postawionych przez potencjalnego szefa)

Wysokość zarobków: minimalna pensja miesięczna – ok. 1200 euro; prace sezonowe -od ok. 5 euro za godzinę; sekretarka – ok. 2500 euro miesięcznie, informatyk – ok. 2400 euro, sprzedawczyni – ok. 1600 euro, kasjerka – ok. 1250 euro

Praca w Holandii jako opiekunka do dzieci, czyli Au Pair

W przypadku wyjazdów typu au pair, a więc jako opiekunka do dzieci, trudno mówić o zarobku. Aupair otrzymuje bowiem symboliczne kieszonkowe (ok. 250-300 euro miesięcznie), a celem wyjazdu nie jest zarobek sam w sobie, ale przede wszystkim nauka języka, poznanie kultury i zdobycie doświadczenia w prowadzeniu domu. Opiekunka bowiem nie tylko jest odpowiedzialna za cudze dzieci, ale musi także wykonywać drobne prace domowe.

Idealna au pair musi mieć skończone 18 lat i nie więcej niż 30 (górna granica zależy od organizatora), nie wolno jej palić ani pić alkoholu. Powinna znać język angielski lub niemiecki, by móc swobodnie porozumiewać się z chlebodawcami. W Holandii opiekunka może uczęszczać na kurs językowy niderlandzkiego lub angielskiego w chwilach wolnych od pracy, a tej będzie miała do 35 godzin tygodniowo.

Au pair przysługuje zakwaterowanie i wyżywienie oraz ubezpieczenie, ma także zagwarantowany co najmniej jeden dzień wolny w tygodniu oraz prawo do urlopu. Największe szansę na znalezienie pracy mają te kandydatki, które posiadają prawo jazdy, mają doświadczenie w opiece nad dziećmi i mogą to udowodnić odpowiednimi referencjami oraz zdjęciami.Zobacz podobne

 • Legalna praca w Holandii – formalności
 • Belgia
 • Dziwne oferty pracy dla Polaków
 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Niemcy
 • Holandia
 • Emigracja nie wraca
 • Written by:

  2 Responses to “Praca w Holandii”

  1. 06-01-2012 at 14:44, paulina i krzysztof says:

   JESTEŚMY PARĄ I POSZUKUJEMY PRACY ZA GRANICĄ PROSZE O KONTAKT.782484415.ZALEŻY NAM NA PRACY.

  2. 09-02-2012 at 20:11, Magda says:

   Jestem zainteresowana wraz z koleżanką

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 5 + 3