Francja

Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami i Hiszpanią. Od strony zachodniej i północno-zachodniej oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego i Kanału La Manche. Francja to jednak nie tylko ląd w Europie – to również liczne ziemie zamorskie, chociażby Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska czy Nowa Kaledonia. Ze względu na dużą powierzchnię, klimat tego kraju jest zróżnicowany. Ciepło jest nad Morzem Śródziemnym, zimniej nad Atlantykiem, a jeszcze zimniej w górach. Większa część kraju znajduje się jednak w strefie umiarkowanej. W lipcu w Paryżu notuje się średnio 14-24°C, zaś w styczniu – od 1 do 69C.

Główny dochód Francji generują usługi, przede wszystkim związane z turystyką. Drugi w kolejności jest przemysł (energetyczny i wydobywczy), trzecie zaś – rolnictwo. Francja eksportuje swoje dobra do innych państw Unii Europejskiej, ale też do Stanów Zjednoczonych. Francuzi wykorzystują własne złoża, na przykład węgla kamiennego, rud żelaza, cynku i ołowiu, mają huty, zakłady włókiennicze, fabryki samochodów i zakłady chemiczne. Produkują sprzęty elektroniczne, maszyny, wytwarzają petrochemię i farmaceutyki.

Chlubą francuskich farmerów jest na pewno wino. Uprawia się przede wszystkim kilka odmian zbóż, tytoń, chmiel, warzywa, owoce i – rzecz jasna -winną latorośl. Na francuskich farmach hoduje się bydło, owce i trzodę chlewną- stąd wzorcowa produkcja mięsa i mleka. Z czego słynie Francja? Ze świetnego jedzenia, walorów turystycznych (robiących wrażenie miast, zabytków, licznych ośrodków rekreacyjno-sportowych, słonecznych plaż), perfum, wysmakowanej mody i… naprawdę wielu innych atrakcji.

Powierzchnia: 547 026 km2
Podział administracyjny: dziewięćdziesiąt pięć departamentów plus terytoria zamorskie
Ustrój: republika parlamentarna
Stolica: Paryż (2 147 tys. mieszkańców)
Główne miasta: Marsylia, Lyon, Tuluza, Nicea, Nantes, Strasburg, Bordeaux, Lilie, Grenoble
Liczba ludności: 59 329 tys.
Grupy etniczno-rasowe: Francuzi (87%), Arabowie (3%), Niemcy (2%), Bretończycy (1%)
Religie: katolicy (77%), muzułmanie (3%); ateiści (15%)
Język urzędowy: francuski
Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Luksemburg
 • Grecja
 • Włochy
 • Niemcy
 • Belgia
 • Holandia
 • Praca sezonowa za granicą
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 8