Grecja

Grecja to nie tylko państwo na Półwyspie Bałkańskim – to również ponad sto wysp na morzach Jońskim i Egejskim. Te największe i najbardziej znane to między innymi Kreta i Cyklady oraz Wyspy Jońskie. Grecja za sąsiadów ma Albanię, Macedonię, Bułgarię i Turcję. Poza wspomnianymi już dwoma morzami oblewają ją również wody Morza Śródziemnego. Większa część kraju znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Najzimniej jest na północy, na zachodzie zaś najwilgotniej.

Najwięcej Greków zatrudnionych jest w usługach, nieco mniej (prawie po równo) pracuje w przemyśle i rolnictwie. Z Grekami handlują Niemcy, Włochy i Francja. Ogromnym powodzeniem na świecie cieszą się chociażby greckie oliwki, figi czy owoce cytrusowe. Uprawia się również zboża, tytoń, bawełnę, sezam i winną latorośl. Na eksport przeznaczane jest wino, oliwa i owoce morza. Jeśli chodzi o przemysł, dominuje sektor stoczniowy, włókiennictwo, a w nieco mniejszym stopniu – wydobycie węgla brunatnego. Surowców naturalnych jest w Grecji niestety niewiele. Eksploatuje się złoża wielu rud i wapieni, wydobywana jest także sól kamienna i piryty.

Powierzchnia: 130 918 km2

Podział administracyjny: dziesięć obwodów

Ustrój: republika

Stolica: Ateny (3,3 min mieszkańców)

Główne miasta: Saloniki, Pireus, Patras, Larisa, Iraklion

Liczba ludności: 10,6 mln

Grupy etniczno-rasowe: Grecy (96%), Macedończycy (2%), Turcy (1%)

Religie: chrześcijanie obrządku grecko-ortodoksyjnego (98%), muzułmanie (1,5%), katolicy

i protestanci (0,5%)

Język urzędowy: grecki

Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Praca w Grecji
 • Praca sezonowa za granicą
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 5 + 5