Stosunek Greków do zatrudniania pracowników z innych krajów na stałe jest – delikatnie mówiąc – chłodny. Choć po przystąpieniu do Unii Europejskiej kraj ten idzie do przodu jak burza, to jednak nadal ma stosunkowo wysoki stopień bezrobocia (ok. 10%). Pod kątem wysokości zarobków nie jest to dla nas państwo szczególnie atrakcyjne – podobnie zresztą jest z ofertami pracy. Dodatkowo Grecy, w obawie przed nadmiernym napływem pracowników z zewnątrz, wprowadzili u siebie dwuletni okres przejściowy.
Nie da się ukryć, że Grecja to kraj szczególnie atrakcyjny pod względem turystycznym. Dlatego właśnie większość proponowanych miejsc pracy wiąże się z hotelarstwem czy gastronomią, ma także charakter sezonowy. Dorobić można chociażby w restauracjach i barach (kelnerzy muszą zazwyczaj znać angielski i niemiecki), hotelach i pensjonatach (pokojówki, pomoc kuchenna, animatorzy czasu wolnego), a także przy zbiorze warzyw i owoców (winogrona, cytrusy). Znacznie rzadziej Grecy poszukują specjalistów wysokiej klasy, od czasu do czasu dając zielone światło marynarzom i architektom.
Twarde prawo, lecz prawo
Co powstrzymuje Greków przed zatrudnianiem obcokrajowców? Nie tylko wspomniany już okres przejściowy, ale także twarde prawo. W firmach zatrudniających powyżej pięciu pracowników obcokrajowców nie może być więcej niż 10%. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć greckiego pracodawcę, wystąpi on o stosowną zgodę do tamtejszego Biura Rejestracji Cudzoziemców w Urzędzie Zatrudnienia. W przypadku zakwalifikowania polskiego pracownika grecki resort spraw zagranicznych wysyła następnie do konsulatu w Warszawie stosowny dokument. Uprawnia on Polaka do ubiegania się o wizę wraz z pozwoleniem na pobyt i pracę, co kosztuje mniej więcej 120 zł.
I jeszcze specjalna uwaga dla marynarzy, którzy zamierzają podjąć pracę na statku znajdującym się na greckich wodach. Otóż potrzebna im będzie wiza wjazdowa (transit). By ją uzyskać, marynarze muszą wypełnić w Biurze Konsularnym w Warszawie odpowiedni formularz oraz otrzymać odpowiednią zgodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grecji. Wiza wjazdowa dla marynarzy do wydatek rzędu ok. 50 zł.
Legalna praca w Grecji – formalności
Zdecydowałeś się? Złóż wniosek o pozwolenie w warszawskim konsulacie, ale pamiętaj, że są obszary szczególnie chronione, wręcz niemożliwe do podbicia przez obcokrajowców. Do takich należą na przykład usługi pocztowe i telekomunikacyjne. Wraz z wnioskiem o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Grecji, musisz złożyć szczegółowy biznesplan, zaświadczenie o stanie zobowiązań podatkowych, zaświadczenie o niekaralności, jak również dyplomy świadczące o Twoich kwalifikacjach. Z polskiego konsulatu dokumenty „powędrują” do Grecji, gdzie zostaną rozpatrzone.
Bardzo ważne – Grecy na pewno poproszą Cię o przedstawienie dowodu zakupu bądź najmu lokalu pod siedzibę Twojej firmy. Jeśli interesują Cię szczegóły prowadzenia działalności gospodarczej oraz wszelkiego rodzaju kruczki prawne, zajrzyj na stronę Sekretariatu Generalnego ds. Handlu i Ochrony Konsumenta (www.qqe.gr). Możesz też zasięgnąć języka w Hellenie Center for lnvestment (www.elke.gr).
Kariera w Grecji
Okres przejściowy: dwa lata
Stosunek do obcej siły roboczej: chłód i rezerwa
Szansa na znalezienie stałej pracy: mniej niż minimalna
Zajęcia sezonowe: zbieranie warzyw i owoców
Branże do zagospodarowania: turystyka, hotelarstwo, gastronomia, od czasu do czasu
architektura i zajęcia dla marynarzy
Znajomość języka: angielski, niemiecki (grecki na pewno nie zaszkodzi)
Zarobki w Grecji: krajowe minimum – 300 euro brutto; kasjerka w sklepie – ok. 650
euro; sprzedawca w sklepie – ok. 800 euro; sekretarka, główna księgowa – ok. 1200 euro,
informatyk – ok. 1400 euro
Podatki w Grecji
Umowa z Polską: obowiązuje umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania
Podatek dochodowy: obejmuje wszystkie podmioty gospodarcze
Spółki z o.o.: podatek dochodowy w wysokości 40%
Spółki pozostałe: podatek dochodowy w wysokości 35%
Osoby fizyczne – sześć progów: 0%, 5%, 15%, 30%, 40%, 45%
VAT: standardowo 18% (0% na usługi transportowe, 4% na gazety, książki i bilety do
teatru, 8% na wyroby spożywcze i farmaceutyczne oraz na usługi hotelarskie)
Akcyza: 10-75%
Informacje na temat stawek celnych: http://europa.eu.int/comm/taxation customs/dds/
cgi-bin/tarchap?lang=EN
Greckie prawo pracy
Ubezpieczenie społeczne: 27,96% miesięcznej pensji pracownika brutto odprowadza firma, 16% składki uiszcza pracownik
Tydzień pracy: maksymalnie 40 godzin
Firmy w Grecji
Spółki kapitałowe: akcyjne (kapitał akcyjny – od 60 tys. euro) i z ograniczoną odpowiedzialnością (co najmniej 18 tys. euro w gotówce lub dobrach materialnych) Spółki osobowe: wymagane jest zezwolenie na pracę oraz dodatkowe zezwolenia dla niektórych profesji (np. lekarzy i prawników).
Oddział firmy zagranicznej: pod względem prawnym traktowany jest jak spółka grecka Przedstawicielstwo firmy zagranicznej: nie może prowadzić działalności gospodarczej, a jedynie funkcje promocyjno-administracyjne; na podstawie umowy między Polską i Grecją zwolnione jest z płacenia podatków w Grecji Bliższe informacje: www.acci.gr
Własna działalność Gospodarcza w Grecji – firma
Jeśli masz smykałkę do interesów, możesz założyć w Grecji własną firmę. W przypadku samozatrudnienia musisz uzyskać zezwolenie na pracę. Ważne jest ono zazwyczaj rok z możliwością przedłużenia. Jeśli jednak jesteś lekarzem bądź prawnikiem, potrzebne Ci będą zezwolenia dodatkowe.
W przypadku zakładania spółki kapitałowej możesz powołać spółkę akcyjną bądź z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku tej pierwszej, musisz przedstawić odpowiedni statut, mieć co najmniej 60 tys. euro kapitału akcyjnego i ok. 1800 euro na rejestrację. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potrzeba Ci będzie na dobry początek 18 tys. euro, ale też dodatkowy tysiąc na rejestrację i co najmniej dwóch wspólników.
Mieszkanie w Grecji
Nie da się ukryć, że najdrożej jest w Atenach – to chyba żadna „niespodzianka” biorąc pod uwagę fakt, że we wszystkich stolicach europejskich ceny są zdecydowanie wyższe niż na prowincji. Wybierając Ateny musisz się więc liczyć z większymi wydatkami nie tylko na mieszkanie, ale też na jedzenie czy inne artykuły. Najdrożej może być w centrum (choć nie jest to reguła, jeśli w sercu miasta są stare, podniszczone kamienice), więcej zapłacisz także w miastach uchodzących za atrakcyjne turystyczne.
W Grecji, jeśli wybierasz się na dłużej, najlepiej będzie wynająć mieszkanie. Zwróć jednak uwagę, że aby znaleźć odpowiednie cenowo lokum potrzebować będziesz nieco czasu. Ceny mieszkań różnią się bowiem w zależności od standardu. Taniej będzie w przypadku mieszkań bez wyposażenia, ale tylko pozornie taniej. Będziesz bowiem musiał sprowadzić swoje rzeczy z Polski bądź kupić je na miejscu – a to dość spory wydatek.
Leave a Reply