Hiszpania

Hiszpania to nie tylko państwo na Półwyspie Iberyjskim – należą do niej uwielbiane przez turystów Wyspy Kanaryjskie i Baleary, jak również enklawy w Afryce Północnej: Penón de Velez de la Gomera, Alhucemas, Chafarinas, Ceuta oraz Melilla. Za sąsiadów Hiszpania ma Francję i Andorę, Gibraltar i Portugalię, ma ponadto dostęp do Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Większa część Hiszpanii leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego.

Im dalej w ląd, tym natomiast bardziej kontynentalnie i sucho, z ciepłym latem i chłodniejszą zimą. Łagodna zima cechuje północ kraju. Tak samo łagodnie jest zresztą na wybrzeżu śródziemnomorskim. Dumę Hiszpanów stanowią na pewno bogate złoża surowców naturalnych: węgla kamiennego, rud żelaza, cynku i ołowiu oraz pirytów. Wydobywana jest także, choć w niewielkich ilościach, ropa naftowa. Najlepiej rozwinął się przemysł stoczniowy, ale też samochodowy, maszynowy i chemiczny. Hiszpanie całkiem nieźle radzą sobie, jeśli chodzi o włókiennictwo i produkcję odzieży (wiele tamtejszych marek znanych jest również w Polsce).

Hiszpańscy farmerzy nie tylko zaopatrują w swoje produkty lokalny rynek, ale i umożliwiają całkiem spory eksport. Do innych krajów Hiszpania wysyła na przykład swoje owoce (pomarańcze, banany, granaty), ale też kasztany i oliwki. Dominuje uprawa zbóż, buraków cukrowych i ziemniaków, hoduje się zaś głównie owce. Eksportowane są również hiszpańskie ryby oraz przetwory rybne.

INFORMACJE O HISZPANII :

Powierzchnia: 504 782 km2

Podział administracyjny: siedemnaście wspólnot autonomicznych plus enklawy w Afryce Północnej

Ustrój: monarchia konstytucyjna

Stolica: Madryt (2 866 tys. mieszkańców)

Główne miasta: Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao, Las Palmas

Liczba ludności: ok. 40 mln.

Grupy etniczno-rasowe: Hiszpanie (72,3%), Katalończycy (18%), Galicyjczycy (6%), Baskowie (1,5%)

Religie: katolicy (95%), muzułmanie (1%) Język urzędowy: hiszpański Waluta: 1 euro = 100 centówZobacz podobne

 • Ile kosztują studia w Europie?
 • Praca w Hiszpanii
 • Francja
 • Praca sezonowa za granicą
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Unijne możliwości pracy za granicą
 • Legalna praca w Hiszpanii – formalności
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 4 + 1