Zgodnie z hiszpańskim prawem o pozwolenie na pracę w Hiszpanii należy się ubiegać jeszcze przed wyjazdem. Pamiętaj, że biurokracja rządzi się swoimi prawami – potrzebne dokumenty zacznij gromadzić odpowiednio wcześniej. Oprócz paszportu potrzebne Ci będzie zaświadczenie o niekaralności, wyniki badań lekarskich i komplet zdjęć paszportowych.
Obowiązek uzyskania wizy spoczywa tylko na osobach, które do Hiszpanii udają się na podstawie stałej umowy o pracę. Wizy nie potrzebują ani pracownicy sezonowi (do 180 dni pobytu), ani osoby, które na terenie Hiszpanii będą prowadzić działalność gospodarczą.
Bardzo ważna informacja – po 90 dniach pobytu trzeba się zgłosić na policję (Policia Nacional) w celu uzyskania karty pobytowej. Karta taka wydawana jest na podstawie paszportu lub wydanego w Polsce dowodu osobistego. Meldować się nie trzeba, jednak zameldowani mają lepiej – mogą na przykład korzystać z bezpłatnej podstawowej pomocy służby zdrowia.
KWESTIE MIESZKANIOWE
Obowiązek meldunkowy: nie istnieje
Karta pobytu: należy ją nabyć po 90 dniach pobytu w Hiszpanii
Dokumenty: paszport lub dowód osobisty, zdjęcia paszportowe
Możliwości zamieszkania: wynajem, w lecie ewentualnie miejsce w akademiku bądź na
kempingu, schroniska młodzieżowe
Koszty: pokój w akademiku – od 100 euro
TWOJA KARIERA W HISZPANII
Okres przejściowy: dwa lata
Porozumienie z Polską: umowa w sprawie uregulowania i zarządzania napływami i odpływami migracyjnymi między naszym krajem a Hiszpanią z 2002 roku
Stosunek do obcej siły roboczej: dość przyjazny Szansa na znalezienie stałej pracy: niewielka
Zajęcia sezonowe: zbieranie warzyw i owoców, dorywcze prace w hotelarstwie, gastronomii i turystyce
Znajomość języka: w przypadku grupowych prac sezonowych niekonieczna, w innych -wymagana, najlepiej w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się
Wysokość zarobków: prace sezonowe – 800-1200 euro miesięcznie, praca stała – stawka minimalna dzienna to 15,35 euro, miesięczna-460,50 euro, roczna – 6447,00 euro (jeśli w ciągu roku przepracujesz mniej niż 120 dni, w wersji minimalnej otrzymasz 21,80 euro za dzień); minimalna stawka za godzinę – 3,59 euro
Wymagane dokumenty
Podsumujmy. Po wizę zgłaszasz się do hiszpańskiego konsulatu w Polsce. Musisz mieć przy sobie pisemną obietnicę zatrudnienia, aktualne badania lekarskie i zaświadczenie o niekaralności. Wiza z prawem pracy daje Ci możliwość legalnego zarobkowania w Hiszpanii. Na podstawie wizy – jeśli wybierasz się na więcej niż trzy miesiące – uzyskasz już na miejscu kartę pobytu z prawem do pracy. Składki na ubezpieczenie społeczne opłaci za Ciebie pracodawca. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy wybierasz się do Hiszpanii sezonowo – wtedy o składkach musisz pamiętać sam, a wiza nie będzie Ci potrzebna.
Zatrudnianie Polaków w Hiszpanii odbywa się zgodnie z Dyrektywą 96/71/CE oraz hiszpańską Ustawy nr 45/1999 z 29 listopada 1999 r. Pełny tekst tych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej ambasady, oczywiście w języku hiszpańskim.
Konieczna rejestracja
Pamiętaj, że jako obcokrajowca obowiązuje Cię w Hiszpanii (w przypadku dłuższego pobytu) procedura rejestracji. Uzyskasz mianowicie swój numer NIE (Numero de Identificacion de Extranjero), który potrzebny Ci będzie na przykład podczas podpisywania jakichkolwiek dokumentów. By otrzymać NIE, musisz złożyć stosowny wniosek, paszport i jego fotokopię oraz dokument, który będzie dowodem, iż numer NIE jest Ci naprawdę potrzebny (np. kontrakt z pracodawcą). Wszystkie te dokumenty składa się w Oficina de Extranjero, czyli departamencie ds. obcokrajowców.
W Hiszpanii potrzebny Ci będzie ponadto numer ubezpieczenia społecznego (cartilla de seguridad social). Zazwyczaj załatwieniem go zajmuje się pracodawca, ale może się zdarzyć, że będziesz załatwiać go sam (potrzebny Ci będzie wniosek – formularz TA-1 oraz dowód tożsamości). Dzięki numerowi ubezpieczenia społecznego będziesz mógł się zarejestrować w ośrodku zdrowia. Zezwolenia na pobyt w Hiszpanii nie potrzebujesz, ponieważ -tak dla przypomnienia -jesteś obywatelem kraju członkowskiego.
Własna firma w Hiszpanii
Na prowadzenie w Hiszpanii działalności gospodarczej musisz oczywiście mieć odpowiednie zezwolenie władz lokalnych, nie potrzebujesz natomiast wizy z prawem do pracy. Musisz natomiast uzyskać numer identyfikacyjny (NIE), który przyznaje już na miejscu Policia Nacional. Numer ten będzie Ci potrzebny na przykład wtedy, gdy będziesz chciał w Hiszpanii kupić nieruchomość. Po dziewięćdziesięciu dniach pobytu postaraj się ponadto o wspomnianą już kartę pobytową.
Swą firmę musisz – rzecz jasna – zarejestrować w hiszpańskim Centralnym Rejestrze Handlowym. Specjaliści twierdzą, że najłatwiej jest w Hiszpanii założyć oddział własnej firmy (najpierw oczywiście należy taką wymyślić i zarejestrować w Polsce). Pomocy potencjalnym przedsiębiorcom w tej kwestii udziela Instytut ds. Handlu Zagranicznego, dostępny w Internecie pod adresem www.portal-icex.com (e-mail: icex(S)icex.es).
8 Responses to “Legalna praca w Hiszpanii – formalności”
Leave a Reply