Życie i mieszkanie w Danii

Nie da się ukryć, że najlepiej jest wyjechać „na gotowe”, a więc oprócz pracy mieć już mieszkanie. O pomoc w znalezieniu odpowiedniego lokum zawsze można poprosić duńskiego szefa bądź przed wyjazdem skorzystać z Internetu. Szczególnie przydatny może okazać się wortal Use It (www.useit.dk). przedstawiający możliwości tymczasowego zakwaterowania, od schronisk młodzieżowych po hotele typu „bed and breakfast”. Listę hosteli znajdziesz również pod adresem www.danhostels.dk. Jeśli natomiast wybierasz się na dłużej, rozważ możliwość wynajęcia mieszkania (niezłym rozwiązaniem może być tymczasowy „przystanek” w schronisku młodzieżowym i poszukiwanie stałego lokum już na miejscu).

Ogłoszeń o mieszkaniach do wynajęcia szukaj w lokalnej prasie (np. „Berlingske Tiden-de”, „Politiken”, „Jyllands Posten”) bądź w biurach nieruchomości – te jednak za pomoc w poszukiwaniach pobierają dodatkowe opłaty. Z drugiej jednak strony, podpisując stosowną umowę z biurem, będziesz miał pewność, iż nie zostaniesz przez wynajmującego mieszkanie w żaden sposób oszukany. Duńczycy zazwyczaj pobierają kaucję oraz czynsz za trzy miesiące z góry. Do czynszu oczywiście doliczyć należy opłaty za wodę, prąd i gaz, opcjonalnie za telefon czy Internet.
Pamiętaj, że jeśli pozostaniesz w Danii dłużej niż trzy miesiące, musisz złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt w siedzibie lokalnych władz (Statsamt). Otrzymasz swój numer identyfikacyjny (CPR), który będzie Ci potrzebny w wielu sytuacjach, chociażby przy podpisywaniu różnego rodzaju oficjalnych dokumentów. Gdy zrezygnujesz z mieszkania w Danii, będziesz musiał zwrócić zezwolenie tamtejszym władzom.


Obowiązek meldunkowy:
istnieje (po uzyskaniu zatrudnienia, wizy i numeru identyfikacyjnego, czyli odpowiednika naszego PESEL-u)

Wiza pobytowa: wymagana wraz z zezwoleniem na pracę (uwaga: jeśli zmienisz pracę, musisz wystąpić o nowe zezwolenie; jeśli posiadasz zezwolenie na pracę wydane przez którykolwiek kraj UE, nie musisz starać się dodatkowo o duńskie)

Dokumenty: dwa wnioski wizowe (po angielsku lub duńsku), dwa zdjęcia (przyklejone w górnej części wniosku), umowa o pracę lub jej imienna propozycja (w dwóch egzemplarzach), dyplom ukończenia szkoły, studiów lub kursu (jeśli wiążą się z zatrudnieniem w Danii, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, w dwóch egzemplarzach), paszport

Możliwości zamieszkania: praca stała -wynajem, schronisko młodzieżowe, hotele; prace sezonowe – pod własnym namiotem lub w lokalu zapewnionym przez szefostwo Bliższe informacje: ambasada Danii (w języku polskim i angielskim)



Zobacz podobne

  • Praca jako Au-pair w Danii
  • Dania
  • Praca w Danii – oferty, formalności, informacje
  • Zarobki i koszty życia w Szwecji
  • Dokumenty, pieniądze, formalności do pracy
  • Mieszkanie we Włoszech
  • Mieszkanie w Portugalii
  • Written by:

    2 Responses to “Życie i mieszkanie w Danii”

    1. 13-02-2010 at 18:16, michal says:

      A gdzie ty w Danii masz gaz????

    2. 05-03-2011 at 00:56, Olesia Kornienko says:

      Witam.
      Jestem niepełnosprawna osoba na wózku i mam zamiar wyjechać do Danii że by prezentować swoi umiejętności. Mam własny project, galerie foto szop.
      Do kogo trzeba udać się że by to pokazać?

      Olesia Kornienko
      tel 0 507 519 292

    Leave a Reply

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

    *
    = 4 + 3