Według unijnego serwisu EURES, większość wynajmowanych we Włoszech mieszkań to lokale prywatne, których ceny rosną czym bliżej jest do turystycznych atrakcji i centrów historycznych. Jeśli przyjdzie Ci mieszkać w dużym mieście, nie szukaj więc czterech kątów do wynajęcia w samym środku miasta, a na przedmieściach. Być może dłużej będziesz jechać do pracy, ale Twój portfel na pewno nie schudnie tak, jak w przypadku uiszczania czynszu za mieszkanie w samym sercu metropolii. Oczywiście trzeba podkreślić, że są od tej reguły wyjątki. By jednak znaleźć mieszkanie w dogodnej lokalizacji i ze stosunkowo niewielkim czynszem, trzeba albo mieć na miejscu znajomych, albo też przyjechać do Włoch, znaleźć lokum tymczasowe i samemu chodzić od drzwi do drzwi, sprawdzając poszczególne oferty.
W poszukiwaniach pomocni mogą się okazać pracownicy biur nieruchomości (szukaj ich pod adresem www.paginebianche.it). aczkolwiek w tym przypadku trzeba będzie zapłacić nieco więcej, bo dodatkowo za ich usługi. Na własną rękę można przeszukiwać działy ogłoszeń we włoskich gazetach bądź ich wydaniach internetowych. Włoscy właściciele mieszkań do wynajęcia mają nawet swoje stowarzyszenie o przyjemnie brzmiącej nazwie SUNIA (Sindacato Unitario Nazionale lnquilini e Assegnatari – www.sunia.it). Organizacja ma swoich przedstawicieli niemal w całym kraju, wobec czego w razie wątpliwości czy problemów możesz zwrócić się o pomoc.
Mieszkanie we Włoszech możesz wynająć zazwyczaj na dłużej (umowa podlega renegocjacji co cztery lata, o ile nie dogadasz się z właścicielem inaczej). Obowiązuje kaucja w wysokości dwu- lub trzymiesięcznego czynszu – odzyskasz ją, gdy skończy się umowa najmu. Serwis EURES ostrzega jednak, że na dłuższą metę wynajmowanie włoskiego mieszkania może okazać się nieopłacalne. Stąd rada, iż jeśli chcesz zostać we Włoszech kilka lat, a możesz wziąć kredyt na zakup mieszkania – po prostu zrób to.
Meldunek we Włoszech
Każdy legalny pracownik z zagranicy, który zamierza zostać we Włoszech dłużej niż trzy miesiące, podlega obowiązkowi meldunkowemu. Na stawienie się do najbliższego komisariatu policji bądź wydziału imigracyjnego (Uficcio Stranieri) masz osiem dni od dnia przyjazdu. Weź ze sobą dokumenty i paszport – po zarejestrowaniu się uzyskasz tzw. kartę pobytową (carta di soggiorno perlavoro). Możesz też zostać poproszony o okazanie polisy ubezpieczeniowej lub biletu powrotnego.
Włosi wymagają, by podczas procedury meldowania pracownikowi z innego kraju towarzyszyła osoba, która wynajmować będzie mu mieszkanie. Być może, zamiast osobistego stawienia się, wynajmujący będzie musiał wydać zaświadczenie o miejscu zamieszkania (cessione di fabbricato), podpisane przez niego i dodatkowo poświadczone przez policję.
Formalności mieszkaniowe we Włoszech
Obowiązek meldunkowy: zameldowanie konieczne w ciągu ośmiu dni od przyjazdu
(w małych miastach – w komisariatach policji, w dużych – w wydziałach imigracyjnych)
Karta pobytu: obowiązkowa, połączona z prawem do pracy (do załatwienia we włoskiej
kwesturze w ciągu ośmiu dni od dnia przyjazdu)
Dokumenty: ważny paszport, umowa najmu, kontrakt pracowniczy
Możliwości zamieszkania: wynajem, hotel, schronisko młodzieżowe
Bliższe informacje: www.sunia.it
Leave a Reply