Wielka Brytania

Wyspiarska Wielka Brytania (Anglia, Szkocja, Walia) znana jest głównie ze swej kapryśnej (czytaj: deszczowej) pogody. Kraj ten położony jest na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim, lądem sąsiaduje zaś z Irlandią. Klimat jest morski i umiarkowany. Mimo częstych opadów i mgieł, Wielka Brytania cieszy się łagodnymi zimami. W lecie też nie jest najgorzej. W lipcu w Londynie notuje się średnio 18°C, zaś w styczniu 4°C. Dużo chmur!

Najwięcej Brytyjczyków zatrudnionych jest w sektorze usług, nieco mniej w przemyśle, zaś niewielki odsetek zajmuje się rolnictwem. Wytworzone przez siebie dobra Brytyjczycy wysyłają głównie do Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Na eksport „idą” maszyny, pojazdy i produkty chemiczne.

Brytyjscy farmerzy przodują w uprawie chmielu. Pozostałe uprawy są tradycyjne – kilka rodzajów zbóż, ziemniaki, buraki cukrowe. Hoduje się głównie bydło, trzodę chlewną i owce, dobrze prosperuje również tamtejsze rybołówstwo. Na brak złóż naturalnych Brytyjczycy nie mogą narzekać. Mają do dyspozycji węgiel kamienny, ropę naftową i gaz ziemny. Nic dziwnego, że tak dobrze ma się brytyjski przemysł, a w szczególności sektory: chemiczny, elektrotechniczny, metalurgiczny czy stoczniowy.

Wielka Brytania - mapa

Wielka Brytania - mapa europy

Powierzchnia: 244,1 tys. km2

Podział administracyjny: Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna plus terytoria zależne Ustrój: wielopartyjna monarchia dziedziczna Stolica: Londyn

Główne miasta: Birmingham, Leeds, Glasgow, Sheffield, Liverpool, Manchester Liczba ludności: 59,5 min

Grupy etniczno-rasowe: Anglicy (76%), Szkoci (9%), Irlandczycy (4%), Walijczycy (5%), Hindusi (1%)

Religie: anglikanie (56%), katolicy (13%), prezbiterianie (7%), metodyści (4%), bezwyznaniowcy (16%)

Język urzędowy: angielski

Waluta: 1 funt szterling = 100 pensówZobacz podobne

 • Kto znajdzie pracę w Belgii?
 • Praca w Wielkiej Brytanii
 • Holandia
 • Praca sezonowa za granicą
 • Praca – prognozy na przyszłość
 • Praca w Niemczech przy zbiorze szparagów – znów się opłaca
 • Unijne możliwości pracy za granicą
 • Written by:

  Leave a Reply

  XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  *
  = 3 + 3