Norwegia to prawdziwa mekka dla osób pracowitych. Kraj ten, co prawda znajduje się poza Unia Europejska, jednak podjęcie pracy w nim nie nastręcza większych trudności, dla obywateli wspólnoty europejskiej. Nasi rodacy spośród ludności napływowej są najszybciej rosnącą grupą etniczną. Wynika to zapewne z faktu, iż podjęcie pracy w Norwegii nie wymaga praktycznie żadnych formalności ze strony pracownika. Nie musimy posiadać ani wizy, ani nawet paszportu, a wszystko to dzięki, temu, że Norwegia należy do Europejskiego Obszaru gospodarczego (EOG). Dodatkowym atutem, jaki przemawia za Norwegią, jako miejscem pracy jest fakt, iż Skandynawowie bez trudu porozumiewają się w języku angielskim, który również dla większości naszych rodaków nie stanowi problemu. Jeśli jednak jakimś cudem, znamy język Norweski, będzie to wielki atut dla przyszłego pracodawcy, szczególnie, jeśli nasza posada wiąże się z zajęciem wysokiego stanowiska (manager, dyrektor etc) dotyczy to także wszystkich lepiej płatnych posad. Norwescy pracodawcy dbają o swoich pracowników bez względu na ich kraj pochodzenia.
Każdemu legalnie zatrudnionemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenia oraz warunki pracy takie jak rodowitemu Norwegowi zatrudnionemu na podobnym stanowisko – prawo to jest bezwzględnie respektowane. Jako pracownikowi przysługuje nam również pełne ubezpieczenie zdrowotne oraz urlop w wymiarze 25dni na rok. Tydzień pracy w Norwegii obejmuje natomiast 40 godzin, co daje nam dziennie standardowe 8 godzin pracy. Zarobki w Norwegii należą do najwyższych w europie, zatem na pewno będziemy zadowoleni z warunków finansowych zaproponowanych nam przez pracodawcę.
Warunki pracy w Norwegii – zarobki
Warunki pracy zarówno od kwestii finansowej jak i zaplecze socjalnego należą do jednych z najlepszych w europie i na świecie. W Norwegii na pierwszym miejscu stawiane jest dobro pracownika jego rozwój oraz dobre samopoczucie. W Norwegii tydzień pracy wynosi standardowo 40 godzin roboczych, jednak, jeśli przyjdzie nam pracować w nadgodzinach okaże się, że będzie to dla nas bardzo opłacalne, gdyż praca w nadgodzinach wynagradzana jest dodatkowo. Za dwie pierwsze godziny pracy dodatkowej dostajemy 150% naszej normalnej stawki, natomiast, jeśli wypracujemy w ciągu dnia więcej niż 2 godziny ponad normę nasz stawka wzrośnie do 200% naszego wynagrodzenia. Podwójna stawka za godzinę pracy dotyczy także pracy na noce, oraz dni urzędowo wolne od pracy. Warto również powiedzieć, że praca w Norwegii nawet w godzinach ponad liczbowych nie powinna sprawiać, że ktoś poczuje się przepracowany.
Formalności w Norwegii
Legalna praca w tym kraju jest na wyciągniecie ręki, a wszelkie formalności ograniczone są do niezbędnego minimum. Jeśli jesteśmy w Norwegii krócej niż 3 miesiące (np, przy pracy sezonowej), nie musimy posiadać żadnego pozwolenia na pracę, albo pobyt. W momencie, gdy zamierzamy zostać dłużej niż wspomniane 3 miesiące, musimy uzyskać pozwolenie na pobyt. Wypełniamy stosowny wniosek i wraz z kopią stosownego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport) składamy go w najbliższym komisariacie policji. Dłuższy pobyt wiąże się zazwyczaj z podjętą pracą. Osoba, która zarejestruje się w Norweskim urzędzie pracy legalnie przebywa na terytorium Norwegii do 6 miesięcy. Jeśli chcemy legalnie pracować, a zakładam, że każdy tak chce, musimy zarejestrować się w najbliższym urzędzie meldunkowym. Jednak musimy mieć na względzie, że najpierw znajdujemy prace natomiast później występujemy o pozwolenie na pracę, gdyż stosowny numer identyfikacyjny, wydaje urząd do spraw zatrudnienia, ale dopiero po znalezieniu pracodawcy, który zechce nas zatrudnić. Dalej formalności związane z pracą bierze na siebie już nasz pracodawca, co jest ukłonem w stronę pracownika. Norweska umowa o prace powinna mieć bezwzględnie formę pisemną i poza danymi osobowymi zawierać również dane dotyczące urlopu, ubezpieczenia, oraz wysokości zarobków dla danego stanowiska, na jakim podejmujemy pracę.
Kto ma szanse na pracę w Norwegii
Norwegia to bez wątpienia bardzo chłonny rynek pracy, szczególnie, jeśli chodzi o branże wysoko wyspecjalizowane. Zatrudnienie w tym kraju bez trudu znajdą przedstawiciele zawodów tacy jak: Szeroko pojęcie budowlańcy: murarz, dekarz, cieśla, stolarz, inżynier budowlany. Na zatrudnienie mogą również liczyć przedstawiciele zawodów medycznych: lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, dentyści. Praca czeka także na kierowców (praca jako kierowca jest dobrze opłacana), ogrodników, rybaków oraz wszelkiego typu specjalistów, operatorów maszyn ciężkich, dźwigów etc. W Norwegii jest duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych głównie jest to praca w rolnictwie. Oferty pracy w Norwegii znajdziemy najprędzej w internecie, warto też zajrzeć do prasy lub do ogłoszeń w urzędach pracy.
Praca sezonowa w Norwegii
Jest to idealne rozwiązanie dla studentów, oraz mniej wykwalifikowanych osób chcących zarobić trochę pieniędzy w sezonie wakacyjnym. Praca sezonowa polega zwykle na zatrudnieniu w rolnictwie – dotyczy wszelkiego typu zbierania owoców; malin, jabłek, truskawek. W sezonie można liczyć także na pracę w gastronomii, oraz w przetwórstwie rybnym. studenci mogą liczyć także na wszelkiego typu pracę ogrodowe – pielenie, sadzenie, malowanie ogrodzeń, malowanie elewacji domów etc. Norwegowie uwielbiają odnawiać swoje domy właśnie w sezonie letnim. Praca dla studentów obejmuje zwykle miesiące Czerwiec-Wrzesień i w tych właśnie miesiącach jest największe zapotrzebowanie przy pracy sezonowej. Średnie zarobki przy pracy sezonowej wynoszą ok 100 euro za dzień pracy.
166 Responses to “Praca w Norwegii”
Leave a Reply