Po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej wielu Polaków ruszyło tłumnie podbijać rynek pracy w Wielkiej Brytanii. Wielu – szczególnie tych niewykwalifikowanych i nie mających bladego pojęcia o języku angielskim – musiało wrócić z kwitkiem. Inaczej było z Cyprem. Kraj ten, który jako jeden z nielicznych nie wprowadził żadnych ograniczeń wobec robotników napływających z innych krajów Wspólnoty, potrzebował i nadal potrzebuje dziesiątek par rąk do pracy. Polacy tymczasem jakby niechętnie potraktowali możliwość znalezienia pracy na tej pięknej i słonecznej wyspie, stawiając raczej na deszczowe i konkurencyjne pod względem siły roboczej Wyspy Brytyjskie.
Cypryjskim władzom tak bardzo zależy na zachęceniu ewentualnych pracowników do przyjazdu na wyspę, że wszelkie związane z tym procedury uprościli, jak tylko mogli. Po pierwsze, pracownik nie musi stać w kolejce w cypryjskim resorcie pracy. To pracodawca -po podpisaniu odpowiedniej umowy z zatrudnianym – ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w ministerstwie. Po drugie, gdy ma się w ręce umowę o pracę, stosunkowo łatwo jest dopełnić innych formalności. Umowa taka upoważnia nas od razu do uzyskania prawa pobytu, zaś oba te dokumenty – do przyznania nam numeru ubezpieczenia społecznego. Po trzecie, nie ma na Cyprze większych problemów z zarejestrowaniem samodzielnej działalności gospodarczej – konieczne będzie jedynie uzyskanie zezwolenia tamtejszego resortu pracy, jak również numeru ubezpieczenia, przyznawanego przez departament ubezpieczeń społecznych.
Teoretycznie zgodę na samozatrudnienie uzyskuje się na pięć lat – w praktyce jednak cypryjski resort pracy nie powinien stwarzać problemów, by zezwolenie to zainteresowanemu przedłużyć.
Praca w branży turystycznej
Ponieważ na Cypr jeżdżą głównie turyści, większość ofert pracy związana jest właśnie z szeroko pojętym sektorem turystycznym. Pracować można w hotelach – poszukiwane są recepcjonistki, pokojówki, ale też animatorzy czasu wolnego. Rąk do pracy szukają restauracje, którym brakuje barmanów, kelnerek, kucharzy i pomocników do zmywania naczyń. Zajęcie można uzyskać także w usługach, na przykład cypryjskich pralniach chemicznych czy w zakładach fryzjerskich, poszukiwane są kosmetyczki, manikiurzystki i masażyści.
Po zarobek na Cypr wyjechać mogą piekarze i cukiernicy, a także rzeźnicy. Wsparcia obcej siły roboczej potrzebuje tamtejsze budownictwo – poszukiwani są murarze, ale też architekci, ogrodnicy czy elektrycy. Wiele ofert dotyczy zajęć dla kierowców bądź ratowników, znajdą się także miejsca dla polskich pielęgniarek, lekarzy czy inżynierów. Nie da się jednak ukryć, że tylko lepiej wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na godziwe zarobki. W przypadku zajęć fizycznych pensje (jak na warunki unijne) są dość skromne. Jeśli jednak zaznaczyć, że kucharz zarobi do 700 euro miesięcznie, a więc ok. 3150 zł, to i tak – w porównaniu do zarobków polskich – będzie to suma całkiem spora.
Gdy odpowiesz na ogłoszenie skierowane do najbliższego Twojemu miejscu zamieszkania urzędu wojewódzkiego, będziesz w dość uprzywilejowanej sytuacji. W takich przypadkach bowiem pracodawca, który zgłasza potrzebę zatrudnienia pracowników z zagranicy, zapewnia zakwaterowanie. Na Ciebie natomiast spadnie obowiązek opłacenia podróży na Cypr i z powrotem, a na miejscu wyżywienia i innych potrzeb.
Zakwaterowanie na własną rękę
Jeśli wybierzesz się na Cypr „w ciemno”, licz się z koniecznością posiadania jakichkolwiek oszczędności. Na początku bowiem, zanim znajdziesz pracę, będziesz musiał znaleźć jakiekolwiek lokum, a to oczywiście kosztuje. Możliwości masz dość sporo. Jeśli interesuje Cię oferta jak najtańsza, wybierz schronisko młodzieżowe lub dom noclegowy. Ten ostatni jednak to opcja dość ekstremalna – w tego typu przybytkach nocują bowiem głównie robotnicy i żołnierze.
W sytuacji, gdy zabierzesz ze sobą więcej pieniędzy, możesz tymczasowo zakwaterować się w pensjonacie prywatnym lub hotelu. Dość popularne są na Cyprze również domy wypoczynkowe i apartamenty turystyczne, jednak w przypadku wyboru tego typu noclegu najprawdopodobniej będziesz musiał zabrać ze sobą podstawowe naczynia, być może także materac i śpiwór.
Jeśli zdecydujesz się na wynajem zwyczajnego mieszkania, ofert szukaj w lokalnej prasie lub agencjach nieruchomości. Ogłoszenia znajdziesz również w cypryjskich biurach podróży.
Legalna praca – formalności
Okres przejściowy: nie ma, choć rząd stale monitoruje rynek pracy pod kątem napływu obcej siły roboczej
Porozumienie z Polską w sprawie zatrudnienia: brak
Stosunek do obcej siły roboczej: jak najbardziej pozytywny
Szansa na znalezienie stałej pracy: spora; praca na minimum pół roku
Zajęcia sezonowe: rolnictwo (winnice, zbieranie owoców cytrusowych)
Praca dla studentów: żacy ze znajomością języków obcych mile widziani
Branże do zagospodarowania: gastronomia (kelnerzy, barmani, kucharze, cukiernicy, rzeźnicy), turystyka (pokojówki), ale też sekretarki i hostessy, kierowcy, elektrycy, budowlańcy, murarze, architekci, graficy, prasowacze, pracownicy pralni chemicznych, pielęgniarki, ogrodnicy, a nawet tancerze i animatorzy czasu wolnego, fryzjerzy, kosmetyczki, masażyści czy ratownicy
Znajomość języka: wymagany angielski
Inne warunki: wiek do 45 lat
Wysokość zarobków: minimalnie 500 dolarów miesięcznie, przy czym w większości przypadków pracodawca zapewnia szkolenie, mieszkanie, wyżywienie i ubezpieczenie (w tej sytuacji ma jednak prawo do obniżenia zarobków o 25%), zaś kelnerzy mogą „dorabiać”
3 Responses to “Praca na Cyprze”
Leave a Reply