Jak zostało powiedziane wcześniej, wiele lokalnych gazet za granicą publikuje ogłoszenia o wolnych stanowiskach w swych wersjach internetowych. Nie zawsze jednak dostęp do tych ogłoszeń jest bezpłatny. Lokalna prasa to jednak doskonała pomoc w szukaniu zatrudnienia, gdy jest się już na miejscu. Ogłoszenia publikowane są zazwyczaj nie tylko w najbardziej poczytnych dziennikach, ale też w gazetach tylko i wyłącznie z ofertami najrozmaitszej treści. Nie trzeba jednak wyjeżdżać za granicę, by przyjrzeć się ofertom zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. Również polskie gazety publikują tego typu ogłoszenia – najczęściej są to oferty firm pośredniczących w wyjazdach za granicę. Najwięcej ofert dotyczy pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Niemczech oraz na Cyprze. Bardzo rzadko natomiast znaleźć można jakiekolwiek propozycje dotyczące zatrudnienia chociażby w krajach skandynawskich.
Stara dobra tablica
Nic nie jest tak łatwo dostępne, jak tradycyjna tablica ogłoszeń w urzędzie pracy (chyba, że zgromadził się pod nią tłum chętnych). Polskie urzędy na szczęście idą z duchem czasu i zagraniczne oferty umieszczają również na swoich stronach internetowych. Zdarza się ponadto, że organizują masowe nabory, jak choćby do pracy sezonowej przy zbieraniu truskawek w Hiszpanii. Zagraniczny pracodawca przyjeżdża wówczas do Polski i sam przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne, sprawdzając na przykład stopień znajomości języka obcego kandydatów (o ile oczywiście taka znajomość jest potrzebna).
Praca po raz pierwszy
Świeżo upieczonym absolwentom polecam regularne śledzenie rządowego serwisu internetowego Pierwsza Praca (www.1praca.qov.pn. Program ten ma w swoim założeniu wspomagać absolwentów szkół wyższych w aktywnym szukaniu zajęcia, również za granicą. W witrynie zamieszczono ABC absolwenta z podziałem na sekcje (między innymi urzędy pracy, praktyki, staże, wolontariat, itd.).
Co pewien czas w serwisie Pierwsza Praca znaleźć można ponadto oferty różnego rodzaju konkursów, w których nagrodami są wyjazdy do zagranicznych przedsiębiorstwa na płatne bądź bezpłatne praktyki (przykładowo Young Project Management Program: www.spmp.org.pl/ypmp). Podobne konkursy organizują często duże firmy – banki, koncerny kosmetyczne, itp.
Uwaga na pośrednika
Pośrednictwo pracy rozumieć można w dwojaki sposób. Po pierwsze pośrednikami są instytucje państwowe, czyli wspomniane wcześniej urzędy pracy, po drugie mogą to być prywatne biura czy agencje, działające w Polsce lub za granicą. Trzeba jednak uważać. We wstępie wspomniałam o nieuczciwych „pośrednikach” – takich, którzy obiecują złote góry, a w rzeczywistości wcale nie mają zamiaru załatwić nam pracy, zaś problemy – owszem. Oszuści zarabiają zazwyczaj na ludzkiej naiwności.
Ofiarą padają szczególnie te osoby, które nie znają realiów, nie czytają prasy i nie zasięgają języka w ambasadach czy urzędach pracy. Najwięcej przypadków oszustw zanotowano ostatnimi czasy na Wyspach Brytyjskich. Ambasada w Polsce uruchomiła nawet specjalną infolinię. Pod numerem telefonu O 800 133 229 można zgłaszać pracownikom ambasady przypadki oszustw.
Uczciwi pośrednicy nie pobierają opłat za znalezienie nam zatrudnienia, a mają na swą działalność odpowiednie zezwolenie, wydane przez resort pracy. Mogą natomiast pobierać te opłaty, na które zgodę wyraził potencjalny pracownik, podpisując z pośrednikiem stosowną umowę cywilną. Chodzi na przykład o opłatę za przejazd do miejsca zatrudnienia, opłaty związane z badaniami lekarskimi, tłumaczeniami wymaganych dokumentów czy szkoleniami. Są to więc koszty, które i tak trzeba ponieść, niezależnie od tego, czy korzysta się z usług pośrednika, czy też organizuje wyjazd na własną rękę. Jeśli chodzi o pośredników działających w Polsce, „sprawdzić” ich można pod adresem www.praca.qov.pl.
Uczciwy pośrednik:
• Jest wpisany do rejestru agencji zatrudnienia Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (www.praca.gov.pl)
• Posiada odpowiedni certyfikat (dokumentu nie potrzebują firmy rekrutujące au pair)
• Nie pobiera nieuzasadnionych opłat za pośrednictwo, a jedynie te opłaty, które zostały zapisane w umowie między nim a potencjalnym pracownikiem
• Przed wyjazdem dostarcza pracownikowi umowę ze szczegółowymi informacjami odnośnie pracodawcy, warunków zatrudnienia, ubezpieczenia, świadczeń socjalnych, itp.
• W umowie znajduje się zapis o odpowiedzialności pośrednika w sytuacji, gdy za granicą okaże się, iż nie ma obiecanej pracy
2 Responses to “Oferty pracy, ogłoszenia – gdzie jeszcze szukać posady?”
Leave a Reply